Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hizbullah’ın İsrail çıkmazı

Hizbullah’ın İsrail çıkmazı

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 11:00

İsrail tarafından Şam Havalimanı yakınlarına düzenlenen hava saldırısında bir Hizbullah militanı öldürüldü. Lübnanlı kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Hizbullah bu saldırıya cevap verme kararı aldı. Hizbullah’ın bu konuda bir çıkmaza girdiğini ifade eden uzmanlar, karşılık vermek ve sonuçlarını göze almak veya savaşçılarının ve hayranlarının moralini bozsa da karşılık vermekten kaçınmak ikilemi arasında kaldığını belirtiyor.

Lübnan Hizbullahı salı gecesi, İsrail'in Suriye'ye yönelik hava saldırısı sonucu militanlarından Ali Kamil Muhsin'in öldürüldüğünü açıklamıştı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre geçen Pazartesi akşamı İsrail en az 6 füze ile rejim güçlerine ve başkentin güneyindeki İran yanlısı gruplara ait bölgeleri hedef aldı. Gözlemevi açıklamasında bombalama sonucu “İran yanlısı gruplardan Suriyeli olmayan 5 kişinin öldürüldüğünü ve Suriyeli olmayan 4 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Ali Kamil Muhsin, Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah’ın geçen yıl Suriye'de Hizbullah’ın başka bir savaşçısının öldürülmesi durumunda karşılık verileceği konusunda yaptığı uyarıdan bu yana öldürülen ilk savaşçı oldu.

Hizbullah’ın tutumuna aşina olan kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Muhsin’in ölümüne karşılık vermenin, "Nasrallah'ın geçen yıl Suriye'deki savaşçılarını hedef alanlara karşılık vereceğini belirlediği denkleme tabi olduğunu" söyledi.

Nasrallah, 25 Ağustos 2019'da İsrail uçağının Suriye'deki bir evi hedef alarak iki Hizbullah savaşçısını öldürdükten sonra yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullanmıştı:

“Şaka yapmıyoruz. İsrail'in Suriye'deki kardeşlerimizi öldürmesi halinde bu katliama bizde Şeba Çiftliklerinde değil Lübnan'da karşılık vereceğiz.” 

Orta Doğu Araştırmalar Merkezi Başkanı Dr. Hişam Cabir, Hizbullah’ın, savaşçılarının moralini, güvenilirliğini ve bağlılığını korumak için karşılık vermekten kaçınmayacağına dikkat çekerek aynı zamanda İsrail ile bir cephe açıp açmama denklemleri arasında bir çıkmazda olduğunu ifade etti. Cabir, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İsrail, Hizbullah’ın bir cephe açması için bekliyor. Örgüt savaşı başlatırsa kendisini savunduğu için uluslararası destek kazanacak. Ancak Lübnan halkının ve siyasi güçlerin çoğunun ilgisini kaybedecek. Bu nedenle geniş bir savaşa yol açan bir karşılığın içine girmeyecek. Bunun tersi olursa da, yani İsrail bir ilk hamle yaparsa örgüt Lübnan'ı savunmak için karşılık verince içeriden destek alacak.”

Lübnan ordusundan emekli bir komutan olan Cabir, örgütün geniş bir savaşa sürüklenme denklemine girmeyeceğini belirterek seçiminin Suriye içinden füzelerle Golan tepelerini hedef alma, pusu kurarak Şeba Çiftlikleri’ndeki askeri bir alanı hedefleme, geçen yıl olduğu gibi Lübnan sınırına karşı askeri bir hedef seçerek veya İsrail hedefine karşı derinlemesine bir saldırı gerçekleştirmek için kendi hareket alanlarını kullanma gibi seçimler üzerine yoğunlaşacağını ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya