Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail’de günlük en yüksek koronavirüs vaka sayısı kaydedildi

İsrail’de günlük en yüksek koronavirüs vaka sayısı kaydedildi

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 12:45
Koronavirüs salgını karşısında uygulanan politikadan memnun olmayan göstericiler Netanyahu hükümetini protesto ettiler (Reuters)

İsrailli yetkililer bugün, son 24 saat içinde 2 bin 27 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini açıkladı.

Yediot Aharonot gazetesinin internet sitesinde yer alan verilere göre bu, salgının başlangıcından bu yana İsrail'de kaydedilen en yüksek günlük vaka sayısı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, Temmuz ayı başlarında yaptığı açıklamada günlük 2 bin koronavirüs vakası kaydedilmesi halinde yetkililerin salgınla mücadele kapsamında genel bir kapanışa gidebileceklerini söylemişti.

Sağlık Bakanlığı ile yetki paylaşımı konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle haftalarca süren görüşmelerin ardından hükümet, Tel Aviv'deki Ichilov Hastanesi Yöneticisi Profesör Ronni Gamzu'nun salgının kontrol altına alınması için kurulan epidemiyolojik gözetim merkezinin direktörü olarak atandığını duyurdu.

İsrail’de şuana kadar toplam 56 binden fazla vaka ve 431 koronavirüs kaynaklı ölüm kaydedildi. İsrail, Mart ayında salgınla mücadele kapsamında sert tedbirler almakta hızlı davrandı. Bu da koronavirüs vaka ve ölüm sayısını önemli ölçüde düşürdü. Ancak tedbirlerin kaldırılmasında aceleci davranması nedeniyle Mayıs sonundan bu yana vaka sayısında artış yaşandı.

Bu durum, Binyamin Netanyahu hükümetinin salgına karşı uyguladığı politikadan memnun olmayanların sokağa dökülmesine neden oldu. Bu yüzden İsrail, son birkaç gündür hükümet karşıtı gösterilere tanık oluyor.


Editörün Seçimi

Multimedya