Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Cumhurbaşkanı’ndan ‘komplocular’ ile mücadele sözü

Tunus Cumhurbaşkanı’ndan ‘komplocular’ ile mücadele sözü

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 10:45
Abir Musa parlamentoda içindeki parti üyeleriyle protestoya katılırken (EPA)

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said dün gece askeri üs ve İçişleri Bakanlığı merkezini ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamalarda, 'devlet komplocuları' olarak adlandırdığı kesimlerle mücadele etme sözü verdi.

Cumhurbaşkanlığı tarafından dün yayınlanan açıklamalarda Said, “Tunus'un teröristler için bir sığınak ve meşruiyetten ayrılmak için koşullar yaratan dışarıdan komplocular için bir yer olması kabul edilemez” ifadelerini kullanarak, devlete karşı komplo kuran kimselerin ülkede yeri olmadığını vurguladı.

Tunus Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamaları, Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah’ın istifa etmesinin arından Said’in yeni bir hükümet kurulması için alternatif bir isim atamak üzere başkanlık ettiği siyasi istişarelerin başlamasının ardından geldi. Fahfah’ın istifası ile ortaya çıkan siyasi sorun, Tunus’un ciddi bir ekonomik krizle boğuştuğu zamana denk geldi.

Cumhurbaşkanı Said, komplocu olarak nitelendirdiği kesimleri ise açıklamadı.

Öte yandan ülkenin güneyindeki işçiler ise büyüyen ekonomik kriz nedeniyle gerçekleştirilen protesto gösterilerine atıfta bulunarak Cumhurbaşkanı Said’den gerekli adımları atmasını istedi.

Said açıklamasında, hiç kimsenin gösterileri körükleyerek vatandaşın yoksulluğu ile ticaret yapma hakkına sahip olmadığını söyledi. Tunus silahlı kuvvetlerinin hem içeride hem de dışarıda devlet ve meşruiyet için herhangi bir tehditle karşı karşıya kalma yeteneğine olan güvenini vurgulayan Cumhurbaşkanı, son dönemlerde bazıları tarafından çok dar politik hesaplamalara tanıklık ettiklerini vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya