Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta saldırı hazırlığındaki terör hücresine baskın

Tunus’ta saldırı hazırlığındaki terör hücresine baskın

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 11:30

Tunus İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, emniyet binalarına ve güvenlik birimlerine saldırı hazırlığında olan, aralarında bir kadının da bulunduğu 5 kişiden oluşan “tekfirci bir terör hücresi”ne baskın yapıldığını duyurdu.

Tunus İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan ve Alman Haber Ajansı (DPA) tarafından servis edilen açıklamada, Sousse, Kassarin ve Gabes şehirleri arasında faal olan bir hücreyi ifşa ettiği bilgisine yer verildi. Hücreye yönelik operasyon, Ulusal Muhafızlar’a bağlı Terörle Mücadele Müdürlüğü, Ulusal Terör Suçlarını Araştırma Departmanı’nın, Sousse Ulusal Muhafızlar yetki alanındaki Terör Faaliyetlerinin Önlenmesi birimiyle koordinasyon halinde gerçekleştirildi.

Açıklamada, hücrenin bazı üyelerinin “dağlarda bulunan terörist unsulara katılamadıklarını” ve daha sonra “çatışma bölgelerinde bulunan terörist unsulara yardım amacıyla patlayıcı üretimi eğitimi aldıkları” vurgulandı. Yapılan açıklamada, tutuklanan hücre evi üyelerinin sosyal medyada gizli ve güvenli bir iletişim kurmak için “yalnız kurtlar” adında bir grup oluşturduklarına dikkat çekildi. Açıklamada ayrıca, tutuklanan kadın militanın, kanunlara aykırı bir biçimde hücre evindeki “Emir” lakaplı bir militanla evli olduğuna dikkat çekilerek, hücre evindekilerin tamamının yargılanmak üzere hapishaneye gönderildiği ifade edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya