Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Almanya’nın bir eyaletinde okullarda peçe yasaklandı

Almanya’nın bir eyaletinde okullarda peçe yasaklandı

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 15:15
İngiltere’de peçe takan bir kadın (Arşiv - Reuters)

Almanya'nın batısındaki Baden-Wurttember eyaletindeki okullarda çarşaf ve peçe yasaklandı.

Big News Network’un haberine göre yeni yasak, Almanya'da peçe takılması konusunun güçlü bir şekilde tartışıldığı bir dönemde getirilirken Deutsche Welle Haber Ajansı’na (DW) göre Hamburg'da bir mahkemenin eyaletin getirdiği yasağı bozma kararının ardından uygulandı.

Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann okullarda yüzü tamamen kapatan peçe takanların sayısının az olduğunu, ancak peçe kullanım oranı az da olsa yasak getirilmesi gerektiğini söyledi. Kretschmann, öğrencilerin yetişkin kabul edildiği üniversite düzeyinde böyle bir yasağın daha karmaşık olduğunun da altını çizdi. Yasak şuan için Baden-Wurttember eyaletinde sadece ilk ve orta dereceli okullarda uygulanacak.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Hristiyan Demokrat Partisi (CDU) de dahil olmak üzere muhafazakar partilerin önde gelen üyeleri, peçenin ülke genelinde tamamen yasaklanması çağrısında bulundular.

Peçe yasağının ülkede 2004 yılında haç gibi dini sembol taşıyan kıyafetlerin giyilmesinin yasaklanmasına benzer bir durum olduğu düşünülüyor.

Hali hazırda Hollanda, Fransa, Danimarka ve Avusturya gibi Almanya’ya komşu ülkeler peçeyi yasaklamış durumdalar.


Editörün Seçimi

Multimedya