Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fransa Dışişleri Bakanı: Lübnan'ın değişim çağrısı henüz duyulmadı

Fransa Dışişleri Bakanı: Lübnan'ın değişim çağrısı henüz duyulmadı

Perşembe, 23 Temmuz, 2020 - 17:45
Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti Fransız mevkidaşı ile birlikte (DPA)

Lübnan Dışişleri Bakanı Nasif Hitti, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakerelerin ilerlemesinin önemi konusunda anlaştı.

Hitti, Fransız mevkidaşı ile başkent Beyrut’ta düzenlediği ortak basın toplantısı sırasında yaptığı açıklamada, “Reformlar üzerinden yolumuza devam etmeliyiz. Yani, yolsuzluk ve yasa dışı sınır ticaretiyle mücadelenin yanı sıra Lübnan'ı ekonomik krizden çıkaracak tek yol, IMF ile müzakerelerdir” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sırasında bölgesel konular ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarına uygun olarak bölgedeki tüm krizlerle başa çıkmanın öneminin vurgulandığını söyleyen Hitti, Sedir (Cedre) Konferansı’nın Fransa’nın Lübnan’a olan ilgisini ortaya koyduğunu kaydetti. Açıklamasında Sedir koşullarının içerdiği projelerin uygulanması için uygun ortamın sağlanması gerektiğini vurgulayan Lübnanlı Bakan, Fransa’nın ülkenin güneyinde faaliyet gösteren Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) desteklediğine de dikkati çekti.

Reformların uygulanması gerektiğini aktaran Le Drian bu mesajın yalnızca Fransa’nın değil tüm uluslararası toplumun isteği olduğunu kaydetti. Açıklamasında Lübnan’a tam yardım sağlamaya hazır olduklarını ve Lübnan’ın somut önlemler alması gerektiğini bildiren Fransız Bakan, ülkesinin bu zorlu süreçte Lübnan halkının yanında durmakta ısrar ettiğini ve Lübnan ordusuna da destek verdiklerini aktardı. Lübnan’daki değişim ihtiyacının herkes tarafından bilinen bir gerçek olduğunu ifade eden Le Drian, konferansta reformları yönetecek kararların mevcut olduğunu söyledi. Lübnanlıların gösteriler sırasında değişim, şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele arzularını dile getirdiklerini hatırlatan Bakan, bu çağrının henüz duyulmadığını kaydetti.

Fransız Bakan dün akşam saatlerinde resmi bir ziyaret gerçekleştirmek için başkent Beyrut’a geldi.


Editörün Seçimi

Multimedya