Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rus istihbaratı: DEAŞ hücresinin 4 üyesi öldürüldü

Rus istihbaratı: DEAŞ hücresinin 4 üyesi öldürüldü

Cuma, 24 Temmuz, 2020 - 09:15

Rusya Federal Güvenlik Servisi önceki gün ülkede faaliyet göstermesi yasak olan DEAŞ terör örgütüne bağlı bir hücre evinin 4 üyesinin öldürüldüğünü duyurdu. Rusya Federasyonu Halkla İlişkiler Merkezi tarafından yapılan açıklamada “Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin Rusya İçişleri Bakanlığı ile iş birliği içerisinde, Rusya’da yasaklı terör unusrları arasında yer alan terörist bir gurubun (DEAŞ) Kabardey-Balkar Cumhuriyeti topraklarındaki kolluk kuvvetlerine karşı saldırı hazırlığı yaparken etkisiz hale getirildiği” bildirildi.

Açıklamada, el yapımı bir patlayıcıya ek olarak Nalçik’te gizli bir yerde saklanan bir DEAŞ militanı ile planlanan terör saldırısı hakkındaki yazışmaları içeren iletişim ekipmanlarının ele geçirildiği bilgisine de yer verildi. Rusya’nın 8 bölgesinden biri olan Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’ndeki güvenlik güçlerini hedef alan saldırıyı 4 militanın planladığı belirtildi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başkenti Nalçik’teki bir daireyi üs olarak kullanan hücre evine yönelik düzenlenen baskında, ev yapımı  patlayıcının yanı sıra bazı belgeler de ele geçirildi. Federal Güvenlik Servisi, etkisiz hale getirilen şahısların dağlık bir alanda bulunduğunu ve tutuklamaya direndikleri sırada ölümcül şekilde yaralandıklarını aktardı. ŞAhıslara, Rusya Federasyonu Ceza Kanunu’ndaki “terör saldırısı” ve “yasa dışı silah üretimi” maddeleri kapsamında ceza davası açılacağını bildirdi.

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Terörle Mücadele Ulusal Komitesi geçen mart ayında güvenlik servislerinin terörist saldırı hazırlığı içerisindeki 3 kişiyi daha etkisiz hale getirdiğini duyurmuştu.

Rus güvenlik servisleri, bazı aşırılık yanlısı grupların Suriye’deki iç savaştan kaçarak büyük bir Müslüman nüfusa sahip Rusya’nın Kafkasya bölgesine geri dönmesinden endişe duyuyor. Zira bazı silahlı gruplar geçmişte de bu bölgede saldırılar düzenlemişti.

Rus güvenlik birimleri, Suriye’de Beşşar Esed rejimi güçleri yanında yer alıyorlar. Ancak Kuzey Kafkasya'dan birçok paralı asker, Suriye’de uzun süredir devam eden çatışmalarda Esed-Rusya birliklerine karşı savaşan cephede yer almaya devam ediyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya