Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da Beşir rejimine darbe girişiminde bulundukları için idam edilen 28 subayın kalıntılarının yer aldığı toplu mezar bulundu

Sudan’da Beşir rejimine darbe girişiminde bulundukları için idam edilen 28 subayın kalıntılarının yer aldığı toplu mezar bulundu

Cuma, 24 Temmuz, 2020 - 13:30
Sudan eski Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir (Reuters)

Sudan’ın Omdurman şehrindeki bir toplu mezarda, eski Cumhurbaşkanı Ömer el Beşir’e karşı başarısız bir darbe girişiminde bulundukları suçlamasıyla 1990 yılında idam edilen 28 subayın kalıntıları bulundu.

Sudan Başsavcılığı, üç hafta süren çabaların ardından acımasızca öldürülen subayların kalıntılarının yer aldığı toplu mezarı bulmayı başardıklarını dile getirerek, prosedürler tamamlanana kadar insanların yaklaşmasını önlemek için bölgeye askerlerin konuşlandırıldığını belirtti.

Başsavcılığın açıklamasında, başsavcı tarafından oluşturulan soruşturma komitesinin kazı çalışmalarını tamamlamak için her şeyi yapacağı ifade edildi.

Eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’in 1989’da iktidarı ele geçirmesinin ardından rejime karşı darbe girişiminde bulundukları suçlamasıyla kurşuna dizilerek idam edilen 28 subayın aileleri, yaklaşık 30 yıldır çocuklarının mezar yerlerinin açıklanmasını istedi.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında, bu ailelerin temsilcileri Egemenlik Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’a söz konusu subayların mezar yerlerinin açıklanmasını talep eden dilekçeyi teslim etti.

Başsavcı 15 Haziran’da yaptığı açıklamada 1998 yılına dayanan bir toplu mezar bulunduğunu bildirdi ancak orada gömülü olan asker sayısını açıklığa kavuşturmadı.

Tanıklar, 1998’de Ailafoon askeri kampından kaçmaya çalışan onlarca askerin öldürüldüğünü dile getirirken, Sudan rejimi, o dönemde Nil’de 55 gencin boğulduğunu savundu.

Ömer el-Beşir, geçtiğimiz Salı günü askeri ve sivil 27 kişiyle birlikte 1989 yılında darbe yaparak iktidara gelmekle suçlandıkları dava kapsamında hakim karşısına çıktı.

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) de Beşir hakkında 2003’te Darfur'da soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten tutuklama emri bulunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya