Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Golan’a yapılan saldırıya misilleme olarak Suriye’deki askeri hedefleri vurdu

İsrail, Golan’a yapılan saldırıya misilleme olarak Suriye’deki askeri hedefleri vurdu

Cumartesi, 25 Temmuz, 2020 - 09:00
İsrail helikopterlerinin saldırılarının ardından İsrail sınırındaki Suriye gözlem noktası (EPA)

İsrail ordusu tarafından dün yapılan açıklamada, Suriye tarafından İsrail’in Golan Tepeleri’ne yapılan saldırı nedeniyle Suriye'nin güneyinde Esed ordusuna ait hedeflere hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. 

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Hava saldırıları sırasında, Suriye bölgelerinde bulunan gözlem noltaları ve istihbarat toplama araçları da dahil olmak üzere çeşitli bölgeler hedeflendi" ifadeleri kullanıldı.

Suriye rejimine bağlı haber ajanslar, "İsrail helikopterleri Suriye'nin güneybatısındaki Kuneytra'daki 3 alanı hedeflediğini ve saldırılar iki kişinin yaralanmasıyla sonuçlandı” bilgisini geçti.

İsrail’in hava saldırısı, İsrail ordusunun Golan'ın Suriye kontrolündeki kesiminden bir patlama sesleri duyulduğunu söyledikten birkaç saat sonra gerçekleşti. Ordu, patlama nedeniyle ölen ya da yaralanan olmadığını, ancak sınırın İsrail tarafında sivil bir ev ve aracın zarar gördüğünü belirtti.

İran destekli Lübnan Hizbullah grubunun bir üyesinin, pazartesi günü İsrail tarafından Şam Havalimanı yakınlarına düzenlenen hava saldırısı sonucu öldürülmesinin ardından İsrail-Suriye sınırında gerginlikler arttı.

İsrail ordusu, o günkü saldırıdan itibaren İsrail'in, Lübnan ve Suriye ile olan sınırında askeri kuvvetlerini artırdığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya