Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas’ta bayram namazı camilerde kılınmayacak

Fas’ta bayram namazı camilerde kılınmayacak

Cumartesi, 25 Temmuz, 2020 - 10:30
2. Hasan Camii'nde 16 Haziran’da kılınan namaz sırasında alınan koronavirüs tedbirleri. (AFP)

Fas Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı tarafından cuma günü yapılan açıklamada koronavirüs kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda Kurban Bayramı namazının namazgah ve camilerde kılınmasını izin verilmeyeceği, namazın evlerde kılınabileceği duyuruldu.

Bakanlık açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı olarak vatandaşlara salgından korunmak için Kurban Bayramı namazının namazgahlarda ve camilerde kılanamayacağını hatırlatıyoruz. Namaz evlerde kılınabilir, bu konuda bir engel yok. Namaz vakti güneşin doğuşundan yarım saat sonradan zeval vaktine kadardır.”

Vakıflar Bakanlığı ayrıca cuma namazları istisna olmak üzere camilerin kapılarının vatandaşlara açılmasına izin verildiğini de hatırlattı.

Daha önce de koronavirüsün yayılmasını engellemek için Ramazan Bayramı’nda da namazın toplulu halde kılınması yasaklanmıştı.

Diğer yandan Hapishaneler ve Yeniden Entegrasyon Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramı’nın ikinci gününden itibaren her cezaevi kurumu için programlanan günler boyunca mahkum ailelerinin mahkumlara gıda malzemeleri getirmelerine izin verileceğini  duyurdu.

Genel Müdürlük konuya dair şu açıklamada bulundu:

“Koronavirüs salgını ile mücadele için bir dizi koruyucu ve ihtiyati önlemler alınmasını gerektiren mevcut istisnai şartlar göz önünde bulundurularak Kurban Bayramı’nın ikinci gününden itibaren her cezaevi kurumu için programlanan günler boyunca cezaevi kurumlarındaki tüm mahkumların ailelerinin gıda malzemeleri getirmelerine izin verilecektir.”

Açıklamada ayrıca ailelerin, mahkumları ziyaret edemeyecekleri, giysi, para ve gıda malzemesi dışında herhangi bir şey veremeyecekleri belirtildi.

Konuya dair açıklama yapan bir kaynak, söz konusu kararın Kurban Bayramı’na özel alındığını, erzak yasağından dini bayramların istisna tutulmasının gerekçesinin bunun dini bir yükümlülük olması, mahkumların psikolojik durumlarının,  aile bağlarının ve aile ilişkilerinin korunması çerçevesinde geldiğini kaydetti.

Kaynak, cezaevi kurumlarının gıda malzemelerini verebilmeleri için mahkumların ailelerine gerekli şartları haber vermek üzere iletişime geçileceğini ve gerekli tüm kolaylıkları sağlamak için çalışacaklarını belirtti.

Hapishaneler ve Yeniden Entegrasyon Genel Müdürlüğü tüm mahkum ailelerine bu sürece ciddi, sorumlu ve etkili bir şekilde katkıda bulunma ve mahkumların sağlığı için koronavirüse karşı koruyucu ve ihtiyati önlemlere tam olarak uyma çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya