Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD: Bir Singapurlu Çin için casusluk yaptığını itiraf etti

ABD: Bir Singapurlu Çin için casusluk yaptığını itiraf etti

Cumartesi, 25 Temmuz, 2020 - 12:00
San Francisco’da yer alan Çin konsolosluğundaki asılı bayrak (AFP)

ABD Adalet Bakanlığı, Singapurlu bir vatandaşın dün Çin için ABD’de casusluk yaptığını itiraf ettiğini duyurdu.

AFP’nin haberine göre, Dickson Yeo olarak bilinen Jun Wei Yeo isimli Singapurlunun, dış güçler için ajan olarak çalıştığını itiraf etmesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Yeo itirafı sırasında, 2015 yılında Çinli ajanlar tarafından Asya ülkeleri hakkında bilgi toplamak için işe alındığını ancak daha sonra ABD’ye odaklanması gerektiğinin söylendiğini aktardı.

Yeo, ABD askeri personeli veya hassas alanlarda çalışanlar hakkında CV'ler elde etmek ve bunları Pekin'e aktarmak için sahte bir danışmanlık şirketi kurdu.

Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan metinde,  “Yeo’nun bu kişilere sözleşme yaptıktan sonra, kendilerine Asya'daki müşterilere yönelik olduğu iddia edilen ancak Çin hükümetine transfer edildiklerini açıklamadan raporlar yazmaları için ödeme yapıldığı” vurgulandı.

Yeo kendisini LinkedIn hesabında, Kuzey Amerika, Pekin, Tokyo ve Güneydoğu Asya arasındaki ‘siyasi riskler konusunda uzman’ olarak tanıtıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya