Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak: 14 sınır noktası güvenlik güçleri tarafından tam koruma altında

Irak: 14 sınır noktası güvenlik güçleri tarafından tam koruma altında

Cumartesi, 25 Temmuz, 2020 - 14:30

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, 10 sınır kapısının ve 4 limanın Irak ordusu birimleri tarafından tam güvenlik korumasına tabi olduğunu duyurdu.

Irak medyasında yer alan haberlerde Ortak Operasyonlar Komutanlığı, Başbakan Mustafa el-Kazimi'nin emri doğrultusunda ordu güçlerinin, tüm sınır geçişlerinde kontrolü sağlamak, taciz ve yolsuzlukla mücadele ve kamu malını korumak için seferber edildiğini vurgulandı.

Iraklı bir yetkili, güvenlik güçlerinin tüm sınır kapılarına tahsis edilmeye başlandığını ifade etti.

Limanların Umm Kasr Al-Shamali, Umm Kasr al-Janoubi, Umm Kasr ve Khor Al Zubair olduğu, sınır kapılarının ise Shalamcheh, Badrah, Munthiriya, Safwa, Qa'im, Trebil, Al-Shaib, Zarbatih ve Fât ve Arawan olduğu belirtildi.

Başbakan Kazimi, bu ayın başlarında yaptığı bir açıklamada, Irak hükümetinin kamu fonlarının yağmalanmasına izin vermeyeceğini ve sınır geçiş noktalarında Iraklılara saldırmaya çalışan herkese karşılık vermeye yetkili Irak kuvvetlerinin olacağını ifade etmişti.

Öte yandan Irak resmi televizyon kanalının haberine göre, uluslararası koalisyon güçleri başkent Bağdat'ın güneyindeki Besmaye Askeri Üssü'nü Irak güçlerine teslim etti.

Irak ordusuna devredilen askeri üste ABD ordusu haricinde, İspanya ordusundan da temsilcilerinde bulunduğu kaydediliyor.

Haberde, üssü teslim eden koalisyon güçlerinin nereye çekildiğine dair bilgiye yer verilmedi.

Besmeka Askeri Üssü’ne dün füze saldırı olmuş ve 4 katyuşa füzesi üsse isabet etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya