Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Hürmüz Boğazı'na uçak gemisi maketi gönderdi

İran Hürmüz Boğazı'na uçak gemisi maketi gönderdi

Pazartesi, 27 Temmuz, 2020 - 13:45

İran ile ABD arasında gerginliklerin yaşandığı bir dönemde, Tahran’ın Hürmüz Boğazı’na uçak gemisi maketi gönderdiğini gösteren uydu görüntüleri, İran’ın büyük olasılıkla yakında deniz tatbikatları gerçekleştireceğine işaret etti.

Associated Press (AP) Haber Ajansı’nın haberine göre uydu görüntüleri konusunda uzman olan ABD merkezli Maxar Technologies şirketinin pazar günü yayınladığı görüntülerde, bir sürat teknesinin İran’ın kıyı kenti Bender Abbas'tan boğaza doğru çekilen uçak gemi maketine doğru ilerlediği görüldü.

İran resmi medyasında ya da yetkililerin açıklamasında henüz uçak gemisi maketinin dünya petrolünün yüzde 20'sinin geçtiği Hürmüz Boğazı'na gönderildiğine dair herhangi bir ifade kullanmadı. Ancak yayınlanan uydu görüntüsü, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) Şubat 2015'teki gibi bir tatbikata hazırlandığını gösteriyor.

İran, 2015 yılındaki deniz tatbikatında makineli tüfekler ve füze rampalarıyla donatılan sürat tekneleriyle maket uçak gemisine bir baskın düzenledi. Akabinde, denizden karaya füzelerle maket gemi hedef alınarak imha edildi.

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Rebecca Rebarich yaptığı açıklamada, “Ortadoğu'daki seyrüsefer yollarında devriye gezen ABD’nin Bahreyn merkezli 5. Filosu, donanmamızın herhangi bir deniz tehdidine karşı kendilerini savunacağından emindir. İran’ın bu gerçek boyutlardaki maketlerle ve bu maketleri tatbikat senaryolarında kullanarak ne elde etmeyi umduğunu bilmiyoruz. Savaş istemiyoruz, ancak bölgedeki Amerikan güçlerini ve çıkarlarını deniz yoluyla yapılan tehditlerden korumaya da hazırız” ifadelerini kullandı.

İran’ın gemi maketi, ABD Donanmasının düzenli olarak Hürmüz Boğazı'ndan Basra Körfezi'ne gönderdiği USS Nimitz uçak gemisine benziyor. USS Nimitz son olarak geçtiğimiz hafta sonlarında Hint Okyanusu'ndan Ortadoğu sularına giriş yaparken Arap Denizi'ndeki USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin yerini alması bekleniyor.

Uydu görüntülerine göre İran’ın yaklaşık 200 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğindeki uçak gemisi maketinin güvertesinde 16 savaş uçağı görünüyor.

İran ve ABD arasındaki ilişkiler son dönemde iyice gerildi. Son olarak geçtiğimiz hafta ABD’ye ait bir F-15 savaş uçağının, Suriye hava sahasında Mahan Air'e ait bir yolcu uçağına önleme yapması sonucu İran uçağındaki bazı yolcuların yaralanması tansiyonu yükseltti.


Editörün Seçimi

Multimedya