Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gantz: Hamas ile anlaşmaya Filistinli cenazeler dahil edilsin

Gantz: Hamas ile anlaşmaya Filistinli cenazeler dahil edilsin

Pazartesi, 27 Temmuz, 2020 - 13:30
Kanser hastası ve koronavirüs salgınından etkilenmiş iki mahkum Kemal Ebu Vaar ve gazeteci Mücahit es-Sa’di ile dayanışma, Cenin şehrindeki Gazeteciler Sendikası Başkanı Nasır Ebû Bekr’e destek mitingi

İsrail’in alternatif Başbakanı ve Savunma Bakanı Benny Gantz, Hamas ile bir mahkum takası anlaşmasının fiyatını düşürmek olarak yorumlanan bir adımla ilgili olarak, İsrail tarafından tutulan Filistinli şehitlerin cesetlerinin teslim edilmesine karşı olduğunu ve müzakere şartlarını sıkılaştıran yeni bir politika izlemek niyetinde olduğunu dile getirdi. Israel Hayom Gazetesi’nin dün (Pazar) yaptığı haberde, Benny Gantz’ın önümüzdeki haftalarda güvenlik ve politika gündemiyle toplanacak mini kabine toplantısında İsrail tarafından alıkonan Filistinli cenazelerle ilgili yeni bir politik hazırlık içinde olduğunu ve istisnai durumlar dışında cesetlerin tesliminden kaçınılması ve cesetlerin teslimi noktasında daha katı politikalar uygulanmasını talep edeceğini açıkladı.

Benny Gantz bu ayın başında, alıkonan Filistinli şehitlerin cesetlerini ve bilinmeyen yerlere defnedilen cesetlerin araştırılmasını İsrail ordusundan talep etmişti. Gözlemcilere göre, Gantz’ın bu konudaki tutumunu ortaya koyması, son iki ay içinde yayınlanan ardışık raporlardan sonra geldi. Mısır’ın arabuluculuğundaki İsrail ile Hamas arasındaki esir takasında ilerleme kaydedildiğini ifade ediliyor. Ancak Gantz’a yakın bir kaynak, “Gantz’ın, Savunma Bakanlığı ve Ordu Komutanlığı’ndaki müzakereler sırasında, mahkumlar ve kayıplar konusunu açıklığa kavuşturmayı Savunma Bakanlığı’nın önceliklerinin en üstüne koymakta istekli olduğunu” söylüyor.

Filistinli şehitlerin naaşlarının teslim edilmesinin zorlaştırılması karşısında, Şalit Anlaşması’nda olduğu gibi, Filistinlilerle müzakere ederken, yaşayan esirleri serbest bırakmayı reddettiği için Filistinli esirlerin diyetlerini yükseltmeyi, canlı esirlerin sayısını az tutmayı, ölülerin sayısını ise artırmayı amaçlıyor. Bu tutum, Ahmed Ureykat’ın cesedinin alıkonulmasının ardından serbest bırakılması için Adalet Merkezi tarafından sunulan dilekçeye, Bakanlığın Adalet Yüksek Mahkemesi’nin verdiği cevaba da yansıdı. Söz konusu yanıtta, “Bakan hala bu politikayı gözden geçirmekte olduğundan ve hakim görüşü desteklediğinden, şu anda yürürlükte olan politikayı 1 Ocak 2017 tarihli Bakanlar Kurulu kararına uygun olarak değiştirme konusunu gündeme getirmeye çalışmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

İsrail hükümetinin, Gazze’de gözaltına alınan iki sivilin yanı sıra, İsrail’in ölü olduğunu düşündüğü iki asker Aron Shaul ve Hadar Goldin’in serbest bırakılması için takas anlaşması yapmak üzere Hamas ile görüştüğü biliniyor. Hamas elindeki İsrailli mahkumlara karşılık olarak yüzlerce Filistin esirin serbest bırakılmasını talep ediyor. Ancak İsrail bu sayıyı en aza indirerek Filistin tarafını anlaşmaya razı etmeye çalışıyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya