Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hamduk’tan sivil valilere: Güvenliği sağlayın ve krizlerle başa çıkın

Hamduk’tan sivil valilere: Güvenliği sağlayın ve krizlerle başa çıkın

Pazartesi, 27 Temmuz, 2020 - 14:45
Sudan'da ilk kez valiler arasına giren iki kadından biri olan Amal İzzeddin (AFP)

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in Nisan 2019’da darbeyle devrilmesinden bu yana tüm Sudan bölgelerini yöneten askeri yöneticilerin yerine yeni atanan sivil valilerle dün bir araya geldi. Başbakan Hamduk, yeni valilerle yaptığı görüşmede vatandaşların yaşam standartlarını iyileştirmek için krizlerle başa çıkma ve güvenlik konularını ele alırken, Güvenlik ve Savunma Konseyi, ülkedeki genel güvenlik durumunu görüşmek üzere acil bir toplantı düzenledi.

Güvenlik güçleri, Ulusal Kongre Partisi lideri İbrahim Ahmed Ömer'i geçici hükümetin devrilmesini isteyen bir gösteriye katıldığı gerekçesiyle tutukladı. Ülkedeki bazı vilayetler  yeni valilerin atanmasını reddeden protestolara tanıklık ederken, kadın grupları ise dün Bakanlar Kurulu sonrası, kadınların valilik makamındaki sayıları nedeniyle protesto gösterisi düzenledi.

Başbakan Hamduk, dün yeni valilerle görüşmesi sırasında, Sudan tarihinde valiliklere ilk kez iki kadın atanmasının kadınların çeşitli yönetim organlarına katılımını artırmak için doğru yönde atılmış bir adım olduğunu, ancak ‘kesinlikle yeterli olmadığını’ ifade etti.

Bugün (Pazartesi) 18 bölgenin 18 valisinin Başbakan’ın  huzurunda Geçici Egemenlik Konseyi Başkanı ve Yargı Başkanı önünde yemin etmesi planlanıyor. Hamduk, ilgili tarafların Sudan Federal Yönetim kanunlarını çıkarma yetkisinin sona erdiğini, gelecek dönemde geçici hükümet kurumlarına yetki verileceğini belirtti.

Başbakan, yeni yasanın devrim ruhunu ve devlet konularını içerdiğini vurguladı ve valilerle yaptığı toplantıda, genel olarak eyaletlerin karşı karşıya olduğu temel zorlukları ele aldı. Ülkenin doğusundaki Kasala ve Kızıldeniz eyaletlerindeki vatandaşlar ve kuzeydeki Nil Nehri eyaleti, yeni valileri protesto etmek için ana yolları kapattı ve lastik yaktı. Siviller ile geçiş hükümeti için siyasi referansı oluşturan "Özgürlük ve Değişim Güçleri" koalisyonu arasında imzalanan anayasal belge, Geçiş Konseyi’ne katılmaları için valilere adaylık hakkı veriyor.

Sudanlı yetkililer, bazı yasalarda yapılan değişikliklere karşı düzenlenen bir gösteriye katılımından dolayı Ömer el-Beşir döneminde son Meclis Başkanı İbrahim Ahmed Ömer'i tutukladı. Üst düzeyden kaynaklar, güvenlik güçlerinin Cuma günü yasadışı bir yürüyüşe katılımından ötürü dağıtılan Ulusal Kongre Partisi'nin liderini gözaltına aldığını söyledi. Sudan güvenlik güçleri aynı gösteriye katılan ve  Sudan hükümetine karşı sloganlar atan Arap uyruklu yabancıları da tutukladı ve bu kişiler hakkında soruşturma başlattı.

Ömer el-Beşir’in 11 Nisan 2019'da devrilmesinden sonra yetkililer bir dizi İslamcı lideri tutuklarken, eski meclis başkanına 7 aydan fazla bir süre boyunca ev hapsi verildi. Ancak, partinin dağıtılması ve üyelerinin siyasi eylemde bulunmalarını engelleme kararı sosyal medyada hükümete karşı bir eleştiri dalgasına neden oldu. 

Diğer taraftan bir dizi feminist grup, kadınların hükümette daha fazla temsil edilmesini talep ederek protesto düzenleyerek “Hakkımızın Tamamı” adı altında kampanya başlattı. "Kadına Karşı Baskıya Hayır" Girişimi Başkanı İhsan Fakiri, kadın gruplarının vali pozisyonunu doldurmak için 7 kadını aday gösterdiğini ve adayların başbakana teslim edildiğini, ancak hiçbirinin atanmadığını söyledi. Fakiri, herhangi bir kadın aday göstermeden yurtdışında 12 büyükelçinin atanmasını kınadı.

Ömer el-Beşir döneminde ortaya çıkan Kadına Karşı Baskıya Hayır girişimi, kadın haklarını zayıflatan yasalara karşı çıkması ve kadınlara yönelik ihlalleri ele almasıyla biliniyor.

Kadın gruplarının büyük bir kısmı, Beşir rejimini deviren popüler gösterilere aktif olarak katılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya