Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Genel Kamu Güvenliği: Hac ibadeti için güvenlik kordonu oluşturulacak

Suudi Arabistan Genel Kamu Güvenliği: Hac ibadeti için güvenlik kordonu oluşturulacak

Salı, 28 Temmuz, 2020 - 18:00
Genel Kamu Güvenliği Direktörü General Halid bin Karar el Harbi (SPA)

Suudi Arabistan Genel Kamu Güvenliği, hacılardan başka kimsenin giriş yapmaması adına sıkı güvenlik kordonu sayesinde ibadet alanlarına diğer kaçak girişlerin engelleneceğini söyledi.

Genel Kamu Güvenliği Direktörü General Halid bin Karar el Harbi, Suudi Arabistan Krallığı’nın her durumu yönetebilecek yeterli hazırlık ve tecrübeye sahip olduğunu belirterek, hava durumu ile ilgili herhangi bir güvenlik kaygısının olmadığını, bu yıl üzerlerinde çalıştıkları tek tehlikenin koronavirüs salgını riski olduğunu bildirdi. Harbi açıklamasında, ibadetin kolayca gerçekleştirilmesi için hacıların güvenliğini nasıl sağlayabileceklerine odaklandıklarını söyledi.

Ülkesinin kalabalıkları yönetme ve güvenlikleri sağlama konusunda en fazla tecrübeye sahip ülkelerden biri olduğunu belirten General, hacıların güveli bir şekilde ibadetlerini yerine getirdiklerini ve bu yılda getirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Harbi, çeşitli milletlerden Hac teşkilatlarında 14 ihlalin izlendiğini ve ceza verildiğini belirterek, gerekli prosedürlerin uygulandığını ifade etti. Mekke-i Mükerreme’deki insanların işbirliği, olumlu tutumları ve talimatlara verdikleri olumlu yanıttan ötürü övgüde bulunan General Harbi, güvenlik kordonu konusuna da değindi. Suudi Arabistan Genel Kamu Güvenliği biriminin güvenlik kordonuna oldukça önem verdiğini ifade ederek, hacılardan başka kimsenin giriş yapmaması adına sıkı güvenlik kordonu sayesinde ibadet alanlarına diğer girişlerin engelleneceğini söyledi.

Diğer yandan Hac Trafik İşleri Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı General Muhammed el-Bassami, bu yıl hac ibadeti sırasında gerçekleştirilen ve hacı otobüslerini çevreleyen prosedürlerin güvenlik çabaları, önleyici tedbirler ve sağlık güvenliğini sağlamak için çalışan güvenlik çabaları çerçevesinde geldiğini söyledi. Bassami ayrıca, Beytullah’ı ziyaret eden hacıların güvenliğinin sağlandığını da vurguladı.

Bassami açıklamasında, gece yarısından itibaren uygulanan trafik planı çerçevesinde Kral Faysal Yolu’nun kapatılacağını ardından öğleden sonra 15.00’da Taif yolunun kapatılacağını bildirdi. General, Rahman’ın misafirleri için tüm imkanların sağlanması adına Hac ve Umre Bakanlığı’nın yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın da günlük hizmetlerin verilmesi için çaba sarf ettiğine dikkati çekti.

Bassami ayrıca, bahsi geçen bakanlıkların hacıların rahatı ve yaşadığı zorlukların üstesinden gelebilmek adına günlük toplantılar düzenlediğini kaydetti.


Editörün Seçimi

Multimedya