Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya yargısı Navalnıy’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’na para cezası verdi

Rusya yargısı Navalnıy’nin Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’na para cezası verdi

Çarşamba, 29 Temmuz, 2020 - 08:45
Rus muhalif Aleksey Navalnıy. (Arşiv-Reuters)

Rus yargısı dün muhalif Aleksey Navalnıy tarafından kurulan Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’na para cezası verdi. Teşkilatın müdürünü de Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yakın müttefiki hakkındaki filmi kaldırmayı reddettiği için hapse mahkum etti.

Film, eski Başbakan Dimitri Medvedev'in büyük bir lüks mülk imparatorluğu ağını kontrol ettiğine yönelik suçlamaları içeriyor. AFP’nin raporuna göre Navalnıy tarafından kurulan Yolsuzlukla Mücadele Fonu Vakfı’nın 2017 yılında yayınladığı film YouTube'da 35 milyondan fazla izlendi.

Rusya yargısı, Rus milyarder Alişer Usmanov tarafından 2017 yılında açılan dava doğrultusunda Vakıf’a filmin bazı bölümlerinin silmesi talimatı vedri. Moskova mahkemesinin salı günü verdiği kararda, Vakıf Müdürü İvan Zdanov, karara uymayarak Twitter'da konuya dair açıklama yayınladığı gerekçesiyle 100 bin ruble (bin 380 dolar) para cezasına çarptırıldı.

Ayrı şekilde bir diğer mahkeme de salı günü, 2012'den bu yana birçok STK'nın yargılandığı tartışmalı “yabancı ajan” yasasını ihlal ettiği için Vakıf’a para cezası verdi. Rusya yargısı geçen yıl ülkedeki üst tabakada meydana gelen yolsuzluğu araştıran Yolsuzlukla Mücadele Fonu Vakfı’nı "yabancı ajan" olarak değerlendirdi ve siyasi faaliyetlerinin yurt dışından finanse edildiğini bildirdi.

Vakıf’tan yapılan açıklamada ise hükümetin eylemi "provokasyon" olarak nitelendirilerek yurt dışından gelen istenmeyen bağışların iade edildiği vurgulandı.

Yolsuzlukla Mücadele Fonu Vakfı, "yabancı ajan" olarak kabul edilmesinden bu yana düzenli olarak para cezalarına maruz kaldı. Salı günü yayınlanan iki karar ile 600 bin ruble (yaklaşık 8 bin 300 dolar) daha para cezasına çarptırıldı.

Kremlin’in en sıkı muhaliflerinden olan Navalnıy ülke çapında önemli bir destekçiye sahip. Ancak Navalnıy’a destek verenlerin birçoğu geçen yıl polis baskınları veya hesaplarının dondurulması yoluyla hedef alındı.


Editörün Seçimi

Multimedya