Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Somali’deki hava saldırısında sivil kayıplar olduğunu itiraf etti

ABD, Somali’deki hava saldırısında sivil kayıplar olduğunu itiraf etti

Perşembe, 30 Temmuz, 2020 - 09:30

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı AFRICOM, geçtiğimiz Şubat ayında Somali’de düzenlenen bir hava saldırısında bir sivilin öldüğünü, üçünün ise yaralandığını itiraf etti.

Reuters’a göre AFRICOM’un bu açıklaması, Afrika’daki operasyonlar sırasında sivil ölümler hakkında üç aylık raporlar yayınlanmaya başlamasından bu yana ikinci itirafı oldu.

Söz konusu rapor ile Somali’de 2 Şubat’ta düzenlenen hava saldırısında bir sivilin öldüğü, üçünün de yaralandığına ilişkin iddialar doğrulanmış oldu.

Rapora göre AFRICOM Komutanı Orgeneral Stephen Townsend, “Ne yazık ki, operasyonlarımızın bir kişinin kasıt olmadan ölümüne ve diğer üç kişinin yaralanmasına neden olduğuna inanıyoruz. Somali için daha fazla güvenlik ve istikrar elde etmeyi amaçlayan bu operasyonlar sırasında sivillerin yaralanması veya ölümüne neden olmamak için çok çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya