Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Araştırma: Koronavirüs yıllardır yarasalar arasında yayıldı

Araştırma: Koronavirüs yıllardır yarasalar arasında yayıldı

Perşembe, 30 Temmuz, 2020 - 14:00
Fransa'da görülen bir yarasa türü (Arşiv-Reuters)

Yapılan bir bilimsel araştırma göre, koronavirüsün yıllardır yarasalar arasında yayıldığı ortaya çıktı.

Araştırma kapsamında, koronavirüse neden olan virüsün 40 ila 70 yıl önce yarasalarda ortaya çıktığı kaydedildi. Uzmanlar, virüsün bir süredir insanlara geçmeye hazırlandığını söyledi.

Açıklamada, bu durumun biyolojik olarak tasarlandığı iddia edilen koronavirüsün laboratuvarda üretildiği teorisi hakkında şüphe uyandırıyor.

İskoçya'daki Glasgow Üniversitesi'nde viral genomik ve biyoinformatik başkanı Profesör David Robertson, 'Nature Microbiology' dergisinde yayınlanan araştırma üzerinde çalıştı. Robertson açıklamasında, koronavirüsün, genetik olarak bilinen en yakın viral yarasa virüslerinden birine yakın kabul edildiğini ancak zamanla farklılaşabileceğini bildirdi.

BBC News’e konuşan Profesör, çalışmanın insanlarda ortaya çıkması muhtemel bu virüslerin bir süredir var olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Robertson açıklamasında, “Virüsün insanlara nerede veya nasıl yayıldığını gerçekten anlamalıyız. Şimdi bu genel virüsün yarasalarda yayıldığını düşünürsek, onu daha iyi izlememiz gerekir” ifadelerini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya