Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den Lübnan ordusuna Hizbullah şartı

ABD’den Lübnan ordusuna Hizbullah şartı

Perşembe, 30 Temmuz, 2020 - 11:00
Arşiv

ABD Kongresi, Hizbullah terör örgütüne yönelik baskısını yeniliyor; bazı Demokrat ve Cumhuriyetçi temsilciler, Lübnan ordusuna verilecek askeri yardımlarda şart koşulması için uğraşıyor.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi, ‘Lübnan Hizbullahı ile Mücadele’ adlı, Lübnan ordusu için tahsis edilen askeri yardımlar için belirli şartlar koşan bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarı; 2020 bütçesinden verilecek yaklaşık 133 milyon dolarlık yardımın yüzde 20'sinin Lübnan ordusunun Hizbullah destekçisi unsurları saflarından atma yolunda somut adımlar attığı veya bu unsurların ordu siyaseti ve faaliyetlerindeki etkisini sınırladığı garanti edilene kadar dondurulmasını öngörüyor. Tasarı, yönetimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) silahsızlanma çağrısında bulunan 1701 rakamlı kararına gösterilen ciddi iltizama delil olarak terör örgütü Hizbullah'ı silahsızlandırmaya yönelik ordu faaliyetlerinin ayrıntılı bir incelemesini sunmaya çağırıyor. Aynı zamanda, tasarı ABD başkanına Lübnan ordusunun Hizbullah ile işbirliği yapmadığına, geçen sene ortak faaliyet ve tatbikatlara katılmadığına dair kanıtlar sunma çağrısında bulunuyor.

Milletvekilleri, tasarıya ABD Başkanı’nın bunun ABD'nin ulusal çıkarlarına hizmet edeceğini düşündüğü taktirde ilk iki şartı dondurmasına izin veren bir madde eklese de, Hizbullah ve faaliyetleriyle mücadeledeki ciddiyetin kanıtı olarak üçüncü şartın tutulmasında ısrar etti.

Tasarıya göre, ABD Başkanı’nın tasarının geçirilmesinden üç ay sonra Kongreye söz konusu üç şartı detaylandıran bir rapor vermesi gerekiyor. Şayet Beyaz Saray bu şartlara yönelik askeri iltizamı kanıtlayamazsa, yardımın yüzde 20'si donduruluyor.

Tasarı; yönetimden, Hizbullah’a mensup veya partiye sadakatini dile getiren, ordu siyaseti ve faaliyetlerinde ciddi etkileri olan askeri komutan, danışman ve yetkililerin kimliğini tanımlayan bir rapor talep ediyor.

Başta Cumhuriyetçi Lee Zeldin olmak üzere hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler tarafından ortaya atılan, aynı zamanda Senatodaki Cumhuriyetçilerin de desteğini alan bu tasarı, Hizbullah'a baskı yapma gereği hakkında Kongredeki fikir birliğini yansıtıyor. Cumhuriyetçi Ted Cruz da Senatoda söz konusu yasaya karşılık gelen bir yasa tasarısı getirdi. Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin önümüzdeki haftalarda Cruz’un tasarısı üzerine görüşmesi bekleniyor.

ABD’nin, partiye verdiği desteği geri çekme yönünde Lübnan hükümetine yaptığı baskıyı artırmasıyla eş zamanlı olarak, bir grup Demokrat ve Cumhuriyetçi, Avrupa Birliği'ni (AB) Hizbullah'ı tüm kanatlarıyla terör örgütü olarak sınıflandırmaya çağırmıştı. Aralarında Lee Zeldin de olmak üzere milletvekilleri, AB’ye gönderdikleri mektupta şu ifadeleri kullandı:

“ABD, uluslararası terörizm ve destekleyicileriyle mücadele etmeye kararlıdır. Müttefik ve ortaklarımızı bu çabalarda bize katılmaya teşvik ediyoruz. Bu nedenle, AB’yi Hizbullah'ı tüm kanatlarıyla bir terör örgütü olarak sınıflandırmaya çağırıyoruz. Nitekim Hizbullah; kara para aklama, uyuşturucu kaçakçılığı, unsurlarının işe alımı ve eğitimi gibi terörist ve suç faaliyetlerinde Avrupa'yı bir üs olarak kullanmıştır.”

Aynı zamanda, partinin terörizmi finanse etmek için bu yasadışı faaliyetlere güvendiği vurgulandı.

ABD başkanı, Kongreden geçirilmesinin ardından kabul ettiği 2020 Ödenek Yasası’nda; ABD'nin Lübnan'a yardım amacının ordunun Hizbullah gibi grupların iç ve dış tehditleriyle mücadelesine yardım etmek olduğu, ABD’nin ordunun sınır güvenliğini güçlendirmek, terörizmle mücadele etmek, silah kaçakçılığını durdurmak ve Lübnan'ın terörist gruplar için güvenli bir sığınak olarak kullanılmasını engellemek için fonları kullanmasını beklediği belirtiliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya