Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şin-Bet: İsrail’e kaçan Kassam Tugayları üyesinden önemli bilgiler elde ettik

Şin-Bet: İsrail’e kaçan Kassam Tugayları üyesinden önemli bilgiler elde ettik

Perşembe, 30 Temmuz, 2020 - 16:15
Kassam Tugayları Gazze’nin güneyinde yer alan Refah’ta tatbikat yaparken (Arşiv- Reuters)

İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet (Şabak), Gazze Şeridi'nden İsrail'e denizden yüzerek kaçmaya çalışan bir Kassam Tugayı üyesi ile yapılan soruşturmada Hamas hakkında önemli istihbarat bilgileri elde ettiklerini duyurdu. Cebaliye kampından olan 24 yaşındaki kişinin İzzeddin Hüseyin olduğu bildirildi.

Kassam Tugayları’nda görev yapan Hüseyin, geçtiğimiz Haziran ayında Gazze’de deniz üzerinden İsrail’e geçti. Şarku’l Avsat soruşturmanın ayrıntılarına ulaşırken, Cebaliye bölgesindeki hava savunma sisteminde bir yetkili olan Hüseyin, geçtiğimiz Haziran ayı sonunda İsrail tarafına geçerek Hamas’ın askeri kolu olan Kassam’a alarm zil sesi çaldı.

Gazze’den yola çıkan Hüseyin, Zikim plajına ulaştı. Ulaştığı an İsrailli yetkililer tarafından gözaltına alınan Hüseyin için Şin-Bet, kendisinin soruşturma altında olduğunu açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Sözcüsü Ofir Gendelman, “28 Haziran 2020 tarihinde İzzeddin Hüseyin isimli 24 yaşındaki kişi Gazze’nin kuzeyinde yer alan Cebaliye kampından İsrail’e kaçtı. Soruşturma sırasında, üst düzey Hamas yetkilileri tarafından zulüm ve iftira kampanyasına maruz kaldıktan sonra yaşadığı kişisel ve ailevi zorluklar nedeniyle İsrail'e gönüllü olarak sızdı” dedi.

Gendelman açıklamasında, deniz bariyerini geçtikten sonra İsrail kuvvetleri tarafından gözaltına alınan Hüseyin’in soruşturma için Genel Güvenlik Servisi’ne transfer edildiğini belirterek, Hüseyin’in 2013 yılında Kassam Tugayları’na katıldığını itiraf ettiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya