Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yüzerek İsrail’e tarafına giden bir Hamas komutanı İsrail helikopterini vurmayı planlamak ile suçlanıyor

Yüzerek İsrail’e tarafına giden bir Hamas komutanı İsrail helikopterini vurmayı planlamak ile suçlanıyor

Cuma, 31 Temmuz, 2020 - 12:45
İzzeddin el-Kassam Tugayları’na bağlı piyade birimi askerleri tatbikat esnasında (Reuters-Arşiv)

İsrail’de dün yayınlanan bir istihbarat raporuna göre, haziran ayında yüzerek İsrail'e kaçan Hamas hareketi komutanının Cebaliye Kampı’ndan 24 yaşındaki İzzeddin Hüseyin olduğu bildirildi. Omuzdan ateşlemeli hava/kara füzesi biriminin komutanı olan Hüseyin, diğer komutanlar ile arasındaki anlaşmazlık nedeniyle öldürülmekten korktuğunu, bu yüzden kaçtığını söyledi. Hamas ise İsrail’in mahkemede yargılayacağı Hüseyin’i düşman adına casusluk yapmakla suçladı.


İzzeddin Hüseyin’in hikayesi haftalar önce gündeme düşmüş, “Hamas hareketi deniz kuvvetlerinden bir komutanın 2009’da yaptığı casusluğun ortaya çıkmasının ardından harekete özel belgeleri de yanına alarak kaçtığı” belirtilmişti. Olayla eş zamanlı olarak Gazze şeridindeki Hamas hükümeti İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada çoğunluğu İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan olmak üzere 16 kişiden oluşan bir ajan hücresi unsurlarının tutuklandığını, bu kimselerin İsrail için çalışmak ve istihbarat sağlamakla suçlandığını bildirmişti.


Başbakanlık tarafından dün yapılan açıklamada kaçan kişinin 2018’den bu yana Hamas’a bağlı hava savunma biriminde çalışan ve omuzdan ateşlemeli hava/kara füzesi grubu komutanı olan İzzeddin Hüseyin olduğu belirtildi. Açıklamada aynı zamanda “Yanına bir İsrail helikopteri indiği takdirde İsrail askerlerini öldürmek veya kaçırmak için kullanması gerekecek olan bir uçaksavar füzesini görev gereği evinde saklıyordu” ifadeleri kullanıldı. 


Söz konusu açıklamada, 28 Haziran 2020 tarihinde yüzerek İsrail’e sızan Hüseyin’in deniz sınırını geçmesinin ardından İsrail kuvvetleri tarafından gözaltına alındığı, ardından da soruşturma için Şin-Bet Genel Güvenlik Servisi’ne nakledildiği bildirildi. Soruşturma sırasında üst düzey Hamas yetkilileri tarafından zulüm ve iftira kampanyasına maruz kalan Hüseyin’in yaşadığı kişisel ve ailevi sıkıntılar nedeniyle gönüllü olarak İsrail'e kaçtığı ortaya çıktı. Hüseyin’in 2013 yılında Kassam Tugayları’na katıldığını itiraf ettiği de bildirildi.


Hamas'ta çalıştığı sırada İsrail'e karşı çeşitli tatbikat ve askeri operasyonlara katıldığını belirten Hüseyin, hava savunma sisteminde hizmet ettiği sırada İsrail Hava Kuvvetleri'nin kullandığı uçak türleri ve görevleri, uçaksavar füzeleri, Gazze Şeridi üzerinde seyreden İsrail uçaklarını izlemek için kullanılan dürbün ve kameralar hakkında bilgi edindiğini kaydetti.


İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet sorgu sırasında Hamas bünyesinde katıldığı faaliyetlerden bahseden Hüseyin’in “terörist hareket Hamas hakkında önemli istihbarat bilgileri” verdiğini ancak bu komutana bir düşman olarak bakılmaya devam edildiğini bildirdi. Güney Valiliği Savcılığı ise İsrail'e karşı çeşitli askeri faaliyetlere katılmak, İsrail Hava Kuvvetleri uçakları ve görevleri, uçaksavar füzeler, aynı zamanda İsrail uçaklarının Gazze gökyüzündeki seyrini izlemek amacıyla dürbün ve kameralar hakkında bilgi edinmek, bir terör örgütü mensubu olmak, terör operasyonları planlanmasına karışmak ve bir İsrail askeri helikopterini vurmayı planlamak gibi aleyhinde sunulan ciddi güvenlik ihlalleri suçlamalarıyla Hüseyin’i Beerşeba Merkez Mahkemesi’ne sevk etti.


Editörün Seçimi

Multimedya