Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kremlin, Belarus’ta alıkonulan 33 Rusya vatandaşının serbest bırakılmasını istedi

Kremlin, Belarus’ta alıkonulan 33 Rusya vatandaşının serbest bırakılmasını istedi

Cuma, 31 Temmuz, 2020 - 15:00
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov (AP)

Kremlin, Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini itibarsızlaştırma suçlamasıyla gözaltına alınan 33 Rus vatandaşın serbest bırakılmasını talep etti.

AFP’nin haberine göre, Belarus, gözaltına alınan kişilerin Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerler olduğundan şüpheleniyor.

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, konuyla ilgili açıklamasında, “Belaruslu müttefiklerimizin bu olayı bize en kısa zamanda açıklamalarını ve vatandaşlarımızın serbest bırakılmasını umuyoruz” ifadesini kullandı. Peskov, gözaltına alınan kişilerle ilgili iddiaların ‘gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Gözaltına alınan kişilerin özel bir şirket adına çalıştığını ancak şirketin adını açıklamayan Peskov, söz konusu kişilerin Türkiye’de bilinmeyen bir yere doğru gitmek üzere Belarus’tan geçtiklerini kaydetti.

Peskov, “Onlarla ilgili yasadışı herhangi bir şey yok ve yasaları çiğneyecek hiçbir şey yapmadılar” dedi.

Rusya-Belarus ilişkilerinde 2019’dan bu yana gerginlik hakim. Belarus Devlet Başkanı Aleksander Lukaşenko, Rusya’yı Belarus’u kendi topraklarına katmaya çalışmak ve 9 Ağustos’ta yapılacak seçimlere müdahale etmekle suçluyor. Moskova ise bu iddiaları reddediyor.

Belaruslu yetkililer gözaltına alınan 33 kişiyi ve halen aranan yüzlerce kişinin cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya sürecini istikrarsızlığa uğratmakla suçluyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya