Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran, Ukrayna uçağı için tazminat ödemeye hazır

İran, Ukrayna uçağı için tazminat ödemeye hazır

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 10:45
Geçen Ocak ayında düşürülen Ukrayna uçağının düştüğü alan (DPA)

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü tarafından dün yapılan açıklamada İran'ın, İran ordusu tarafından hata ile düşürülen Ukrayna uçağı için tazminat ödemeye "prensipte" hazır olduğunu bildirdi. İran’ın resmi ajansı IRNA’nın sözlerini aktardığı Abbas Museevi, "Bunu prensipte kabul ettik. Ancak bu uzun zaman alacak bir konu” diye konuştu. Musevi açıklamasında, tazminatın ödenmesi için kesin sürenin henüz belirlenmediğini ve incelenmesi ve tartışılması gereken bazı teknik ve hukuki boyutları olduğunu kaydetti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba dün yaptığı açıklamada Ukrayna Uluslararası Havayolları'na ait Boeing tipi uçağın düşürülmesi ile ilgili İran’la yapılan görüşmelerin başarısız olması durumunda ülkesinin uluslararası mahkemelere gitmeye hazır olduğunu belirtti. Kuleba, Ukrayna ile İran arasında tazminat görüşmelerinin ilk turunun perşembe günü Kiev'de yapıldığını ve verimli geçtiğini kaydetti. Ancak Tahran'ın ödeyeceği tazminat miktarıyla ilgili bir yorum yapmak için erken olduğunu söyledi.

İran’ın "yanlışlıkla" vurduğunu söylediği 8 Ocak sabahı Kiev'e gitmek üzere Tahran’dan havalanan Boeing 737 uçağında bulunan 176 kişi hayatını kaybetmişti. Bu yıl İran, kazanın nedeninin araştırılması için uçağa bağlı kara kutuları teslim etti. İran Sivil Havacılık Kurumu, uçağın düşürülmesinin 'görevi ihmal ve iletişim sorunu kaynaklı' insan hatasından kaynaklandığını duyurmuştu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya