Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İdlib’in güneyinde rejim ve muhalif gruplar arasındaki gerilim sürüyor

İdlib’in güneyinde rejim ve muhalif gruplar arasındaki gerilim sürüyor

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 10:45
(EPA-Arşiv)

Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’in güneyinde rejim güçleri ve muhalif gruplar arasındaki gerilim devam ederken, Türkiye’nin bölgeye yönelik askeri takviyesi sürüyor.

Rejim güçleri, geçtiğimiz Perşembe gecesi İdlib’in güney kırsalında yer alan  Futeyra, Kansafra, Safuhun ve Felifel’e top atışları ile saldırı düzenledi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre (SOHR), Fethu’l Mubin grubu, rejimin kendi bölgelerini sürekli hedef almasına yanıt olarak, birkaç gün önce İdlib’in güney kırsalındaki rejim noktalarını füze ve top atışları ile hedef aldı.

Fethu’l Mubin, İdlib’in güneyinde yer alan Bisakla köyünde bulunan rejime ait ağır silahları yok etmeyi başardı.

Rejim güçleri ise Kokfin, Kansafra, Kefr Aved ve Ayn Laruz köylerini hedef almaya dün de devam etti.

Aynı zamanda, Türk ordusu İdlib’e askeri takviye göndermeye devam etti.

İdlib’in kuzeyindeki Kefr Lusin’den giriş yapan askeri ve lojistik malzeme taşıyan 20 araçlık konvoy, Gerginliği Azaltma Bölgeleri’ndeki Türk gözlem noktalarına doğru yöneldi.

Şubat başından bu yana Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne giren zırhlı tank, zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), zırhlı güvenlik kabini ve askeri radarları içeren Türk askeri araç sayısı 8 bin 380’e ulaştı. Aynı dönemde İdlib ve Halep’te konuşlanan Türk askerlerinin sayısı da 11 bin 500’ü aştı.

Öte yandan, Halep’in kuzeybatısındaki el-Bab’ın kırsalında yer alan Hazvan köyünde Türkiye yanlısı gruplar ve ‘El-Bab Askeri Konseyi’ arasında çatışmalar patlak verdi.

SOHR’a göre el-Bab şehrinde trafik polisi ile anlaşmazlık yaşayan motosikletli iki kişinin fırlattığı el bombasının patlaması sonucu iki sivil yaralandı.

SOHR ayrıca birkaç gün önce gece saatlerinde Afrin’in batısındaki Cinderes bölgesinde Türkiye’ye yakın Suriye Milli Ordusu unsurları arasında çatışma yaşandığını öne sürdü.

Diğer yandan, kimliği belirsiz kişiler dün Cinderes’teki Muhammediye köyü yakınlarında Türkiye’ye yakın olan Feylak eş-Şam grubuna ait bir aracı durdurdu. Araçtaki aylık maaş ve giderlere el koyan kişiler kaçtı.

SOHR’a göre Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ), İdlib’in güneyindeki Zaviye Dağı yakınlarındaki rejim güçlerine hafif silahlar ile ateş açtığını belirterek, 4 rejim unsurunun öldüğünü, 6’sının ise yaralandığını ifade etti.

Bunun ardından rejim güçlerinin Zaviye Dağı yakınlarındaki HTŞ mevzilerini hedef aldığını bildiren SOHR, saldırı sonucu HTŞ saflarından bir unsurun öldüğünü, birinin ise yaralandığını öne sürdü.

 


Editörün Seçimi

Multimedya