Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mina Towers, tüm imkanları ile hacıların hizmetinde

Mina Towers, tüm imkanları ile hacıların hizmetinde

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 12:30
Bu yılki olağanüstü hac sezonu hacılarına ev sahipliği yapan Mina Towers’a ait bir görüntü (Şarku’l Avsat)

Mina Towers, Suudi Arabistan’ın bu yılın hac mevsimindeki çabalarının bir kanıtı olarak, bu olağanüstü hac mevsiminde hac ibadetini yerine getirmeleri için tüm imkanlarını hacıların hizmetine sundu.

Mekke ve kutsal mekanlardaki bu oluşum, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında en üst seviyede güvenliği sağlamak için hacda yer alan tüm devlet kurumları tarafından sağlanan bir dizi üst düzey imkan ve bakım bağlamında geldi. 25 bin hacı kapasiteli ve 88 bin 452,45 metrekare alan üzerinde bulunan Cemarat Köprüsü yakınında bulunan Mina Towers, ihtiyati önlemler ve koruyucu tedbirlere tam bir şekilde riayet edilerek sağlanan otel hizmetiyle dün sabah erken saatlerde bu yılki olağanüstü hac mevsiminin hacı kafilelerini karşıladı.

Mina Towers, Mina Dağı’nın eteklerinde uzanacak büyük bir projenin çekirdeğini oluşturuyor.  6 bloktan oluşan kulelerin arkasından yeni Cemarat Köprüsü’nün üçüncü katına uzanan bir rampa geçiyor. Kulelerin her biri, zemin kat, denge katı, mescit katı, restoranlar katı ve hacıların ikametlerine ayrılan üst üste toplam on kattan meydana geliyor.

Proje ayrıca, acil durum merdiveninin yanı sıra, otopark, ağaçlandırma, aydınlatma, kaldırımlar ve binaların önünde istinat duvarlarının inşa edilmesini içeriyor. Proje, sütunlar üzerinde gerçekleştirildi ve kulelerin su ihtiyacını karşılayacak olan su depoları için otellerin bulunduğun dağda, kulelerin tepe noktasından daha yüksek bir yer seçilerek su tedariki için yer çekiminden yararlanılıyor. Proje, Mina’daki kutsal alana gelen hacıların kapasitesini artırmayı, konut sorununu çözmeyi ve hacılar için daha fazla konfor sağlamayı amaçlıyor.

Bu yılki hac mevsiminde takip edilen sağlık protokollerine göre, Suudi yetkili makamları hacıların ikamet yerlerinden sosyal mesafe kuralını uygulamaya, hacıların ikamet ettikleri yerleri ve diğer tüm odaları özel aletlerle dezenfekte etmenin yanı sıra, hac konutları, merkezler ve salonlar için dezenfektan sağlanmaya dikkat ediyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya