Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD Başkanı Trump: Federal polisler anarşist ve provokatörleri Portland’dan çıkaran kadar ayrılmayacak

ABD Başkanı Trump: Federal polisler anarşist ve provokatörleri Portland’dan çıkaran kadar ayrılmayacak

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 16:00
Portland’daki ırkçılık karşıtı protestolar (Reuters)

ABD Başkanı Donald, Oregon eyaletinin Portland kentindeki federal güvenlik güçlerinin, anarşist ve provokatörlerin yerel polis tarafından tamamen temizlenene kadar kenti terk etmeyeceğini söyledi.

Trump, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “İç Güvenlik, yerel polis, anarşist ve provokatörleri tamamen temizleyene kadar Portland’dan ayrılmayacak” diye yazdı.

Federal güvenlik güçlerinin Portland’a girmesi, iki aydır süren ırkçılık karşıtı protestolarda tansiyonun yükselmesine neden oldu. AFP’nin haberine göre, kentteki adliye binası çevresinde akşamları meydana gelen çatışmalar rutin bir hal aldı.

Çarşamba günü Oregon eyalet yetkilileri ile Trump, yerel polislerin adliye binasında ve protestocuların hedef aldığı diğer devlet binalarında güvenliği kontrol altına alması şartıyla federal güvenlik güçlerinin Perşembe’den itibaren kentten aşamalı bir şekilde çekilmesi konusunda anlaşmıştı. 

Portland polisi, federal güvenlik güçlerinin çekilme hazırlıkları için şehir merkezinde adliye binası yakınındaki bölgeleri tahliye etti.

Ancak Cumartesi sabahı bölgede federal güvenlik görevlileri bulunmamasına rağmen yüzlerce protestocu kent merkezindeki sokaklarda bekleyişlerini sürdürdü.

 


Editörün Seçimi

Multimedya