Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Fas Kralı,  752 mahkum için af kararı çıkardı

Fas Kralı,  752 mahkum için af kararı çıkardı

Cumartesi, 1 Ağustos, 2020 - 14:30
Fas Kralı 6. Muhammed, Kurban Bayramı namazını Mediek'teki kraliyet konutunda kıldı. (MAP)

Fas Kralı 6. Muhammed, cuma günü Veliaht Prens Mevlay Hasan ve Prens Mevlay Raşid ile birlikte Mediek'teki kraliyet konutunda Kurban Bayramı namazını kıldı.

Kral, tüm Fas halkı gibi, koronavirüs salgının yayılmasının önlenmesine karşı alınan sağlık önlemlerine riayet ederek bayram namazının hutbe okunmadan kılınmasını istedi.

Fas Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı geçtiğimiz günlerde koronavirüs salgınına karşı önlem olarak Kurban Bayramı namazının camilerde ve namazgahlarda kılınmasına izin verilmeyeceğini ancak evlerde kılınabileceğini, hutbenin şart olmadığını ve namaz vaktinin güneşin doğuşundan yarım saat sonra, zeval vaktine kadar olduğunu duyurmuştu.

Fas Vakıflar ve İslami İşler Bakanlığı daha önce de cuma namazları hariç diğer namazların kılınması için camilerin vatandaşlara kapılarını tekrar açmasına izin vermişti. Aynı zamanda koronavirüs salgını için ihtiyati ve koruyucu bir tedbir olarak Ramazan Bayramı'nda kılınacak namazın da evde eda edilmesini istemişti.Kral 6. Muhammed namazın ardından, Hz.Muhammed’in sünneti üzere kurban kesti. İmam da daha sonra ikinci kurbanı kesti.

Kral 6. Muhammed, Kurban Bayramı münasebetiyle Fas'ın birçok bölgesinde hüküm giymiş olan 752 kişinin affedildiğini duyurdu.

Fas Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 208 kişinin hapisve diğer cezaları affedilirken 374 kişinin de hapis cezalarında indirim uygulandı. 3 kişinin müebbet cezası hapis cezası sınırlandırıldı.Şartlı tahliye edilen 167 kişi de aftan faydalandı. Af kapsamında 45 kişinin hapis veya diğer cezaları affedilirken 7 kişi de para cezası kaldırılmamak üzere hapis cezalarından affedildi. 100 kişinin para cezası ve 15 kişinin de hapis cezası ve para cezası affedildi.Fas Kralı iki gün önce el-Huseyme şehrindeki bir grup çocuk da dahil olmak üzere hüküm giymiş bin 446 kişiyi affetmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya