Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da militanlar Darfur’daki bir köye saldırı düzenlendi

Sudan’da militanlar Darfur’daki bir köye saldırı düzenlendi

Pazar, 2 Ağustos, 2020 - 12:00
Darfur’un el-Faşir kenti yakınlarındaki Sudanlılar. (Arşiv-AP)

Sudan’ın Güney Darfur eyaletindeki bir köyün sakinleri tarafından polise iletilen şikayet güvenlik güçleri militanların liderlerini tutuladı. Ardından militanlar söz konusu köye intikam saldırısı düzenledi. Bir kabile liderinin dün yaptığı açıklamada saldırıda yaralanan veya ölen olup olmadığına ilişkin bilgi verilmedi.

Darfur bölgesi son 10 yıldır hükümet ve isyancılar arasında süregelen ve on binlerce kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan çatışmalarla sarsılıyor.

AFP’ye göre söz konusu kabile lideri yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

“Milis kuvvetleri cuma günü Güney Darfur Eyaleti’nin yönetim merkezi Nyala’nın güneyindeki Oringa köyüne saldırı düzenledi. Evlerimizi ateşe verdiler ve köy sakinlerine ateş açtılar. Ancak kurbanların sayısına ilişkin kesin bir bilgimiz yok.”

Kabile liderine göre bu bir intikam saldırısıydı. Zira militanların lideri, saldırının yapıldığı köye gelerek herkesten köyü terk etmelerini istemişti. Bunun üzerine köy sakinleri de polisi aramış ve polis söz konusu lideri tutuklayıp götürmüştü.

Çöl arazisinin yarısını kaplayan Darfur bölgesi, Arap kabileleri ve Afrikalı kabilelerin çiftçileri arasında arazi ve suya ilişkin hassas konular yüzünden yıllardır şiddet olaylarına tanık oluyor.

Birleşmiş Milletler’e göre 25 Temmuz’da 500 kişi Batı Darfur eyaletinin Masteri köyüne saldırdılar. Saldırıda en az 61 kişiyi öldürdüler. Ölenlerin çoğu Afrikalı Mesalit kabilesine mensuptu.

Yaşanan şiddet sonrasında yaklaşık iki bin aile, yani yaklaşık 10 bin kişi 50 km uzaklıktaki el-Cuneyna şehrine kaçarken 200 kişi de Çad sınırını geçmişti.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk olayın ardından yaptığı açıklamada düzenli askerlerin “vatandaşları ve tarım mevisimini” korumak için Darfur’da konuşlandırılacağını duyurmuştu.

BM-Afrika Birliği Darfur Misyonu söz konusu kuvvetlerin mümkün olduğunca çabuk konuşlandırılmasını ve istisna yapılmaksızın tüm Darfur sakinlerini korumak için uygun bir şekilde hazır ve tam teçhizatlı olmasını umduğunu dile getirmişti. Ancak şu ana kadar bu yönde adım atıldığına dair resmi herhangi bir açıklama yapılmadı.

Sudan geçiş hükümeti, Güney Sudan’ın yönetim merkezi Cuba’da yedi aydır Darfur’daki silahlı gruplarla barış anlaşması yapmak ve tartışmalı arazi mülkiyeti konularını çözüme kavuşturmak üzere müzakerelerde bulunuyor.

 


Editörün Seçimi

Multimedya