Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yasaklama tehditleri ve satın alma iddiaları arasında ABD’de TikTok’u ne bekliyor?

Yasaklama tehditleri ve satın alma iddiaları arasında ABD’de TikTok’u ne bekliyor?

Pazar, 2 Ağustos, 2020 - 16:30
ABD Başkanı Donald Trump ve TikTok uygulamasının logosu (AFP)

ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle gençler arasında popüler olan video paylaşım platformu TikTok’u yasaklama tehditleri ve Microsoft’un TikTok’u satın almak istediğine ilişkin iddiaların ardından Çin merkezli ByteDance şirketine ait bu uygulamanın ülkedeki geleceği merak konusu oldu.

Haftalar süren söylentilerin ardından, Beyaz Saray geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamada Başkan Trump’ın Çinli ByteDance şirketine ait TikTok’un ulusal güvenliğin korunması için yasaklanmasını öngören kararnameyi imzalayacağını duyurdu.

ABD, TikTok’un kullanıcıların kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiğini defalarca iddia etti.

Bu esnada, dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Microsoft’un TikTok’u satın almak üzere şirket ile görüştüğü ortaya çıktı.

Ancak Trump, Florida ziyareti sonrası dün uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’un yasaklanacağını bildirerek, ABD’deki bir şirket tarafından satın alınmasını desteklemediğini açıkça belirtti.

Wall Street Journal’a göre Microsoft ve TikTok arasındaki müzakereler Trump’ın muhalefeti nedeniyle ilerlemedi.

Facebook’un eski yetkililerinden, Stanford Üniversitesi'nde araştırmacı olan Alex Stamos, “Beyaz Saray satışı engellerse bunun ulusal güvenlik meselesi olmadığını bileceğiz” dedi.

TikTok’un ABD'deki CEO'su Vanessa Pappas, Twitter hesabı üzerinde yaptığı açıklamada, şirketin daha uzun zaman boyunca ABD’de kalma niyetinde olduğunu vurgulayarak, “Hiçbir yere gitme niyetinde değiliz. Daha uzun zaman için buradayız” ifadelerini kullandı.

Pappas, yaklaşık bin 500 ABD’li çalışana değer verdiklerini belirterek, önümüzdeki üç yıl içinde on binlerce kişiye ek iş yaratma sözü de verdi.

Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı Başkan Yardımcısı Daniel Castro ise, “TikTok yasağının en büyük kaybedeni ABD olacak. Çok sayıda Trump destekçisi de dahil milyonlarca Amerikalı, uygulamayı içerik oluşturmak ve paylaşmak için kullanıyor. Tüm uygulama sunucuları Çin dışında bulunuyor ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğuna dair bir kanıt yok” yorumunda bulundu.

Kullanıcı sayısı 1 milyarı aşan TikTok’un, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan karantina dönemi sırasında popülaritesi arttı.


Editörün Seçimi

Multimedya