Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun artan orman yangınları hakkında soruşturma açılması emri verdi

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun artan orman yangınları hakkında soruşturma açılması emri verdi

Pazartesi, 3 Ağustos, 2020 - 09:45
Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun (Arşiv)

Cezayir Devlet Başkanı Abdulmecid Tebbun son günlerde ülke genelinde artış gösteren ve binlerce hektar ormanlık alanının kül olmasına neden olan yangınlarla ilgili “acil olarak” soruşturma açılması talimatı verdi.

Söz konusu soruşturma, “geniş ormanlık alanları küle çeviren yangınların nedenlerini ortaya çıkarmayı” amaçlıyor. Cezayir resmi haber ajansının aktardığına göre Ormanlar Genel Müdürlüğü, 1 Haziran ile 1 Ağustos tarihleri arasında 37 ayrı bölgede çıkan bin 216 yangın sonucunda 8 bin 778 hektarlık ormanın kül olduğu bilgisini verdi.

Başbakan Abdulaziz Cerrad, orman yangınları ile ilgili gelişmeleri takip etmek, yangınları önleme ve ormanları koruma mekanizmalarını izlemek için perşembe günü bir araştırma komisyonu oluşturdu.

Ormanlar Genel Müdürlüğü’nün paylaştığı verilere göre 27 Temmuz’da 20 vilayette eş zamanlı olarak yangınlar meydana geldi. Yangınları söndürmek için sivil savunma helikopterlerinden müdahale etmesi istendi.

Başbakan Cerrad, bazı yangınların kasıtlı olarak çıkarıldığına yönelik iddiaları da doğruladı. Cerrad, Batna vilayetinde kasten orman yangını çıkaranların tutuklandığını söyledi. Yakında zamanda söz konusu kişilerin itiraflarını yayınlayacaklarını belirten Başbakan ayrıca aynı yerde aynı anda 4 ila 5 farklı yangının çıktığını ve konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini kaydetti.

Resmi haber ajansının aktardığına göre yetkililer, yangınlarla huzursuzluk ve istikrarsızlık çıkarılmasının hedeflendiği görüşündeler. Cezayir her yıl bitki örtüsünün yüzde birlik kısmını küle çeviren orman yangınlarına tanıklık ediyor. 2019 yılında orman yangınlarının nedenini araştırmak üzere bir soruşturma açıldı. Ancak soruşturma sonuçları kamuoyuyla paylaşılmadı.

Cezayir Haber Ajansı’nın Ormanlar Genel Müdürlüğü’nden aktardığı bilgilere göre ülkede 1985-2018 yıllar arasında meydana gelen orman yangınları hakkındaki soruşturmalar 66 bin 673 ayrı yangında 1 milyar 73 milyon hektar orman örtüsünün küle döndüğünü ortaya koydu.

Coğrafya dergisi Mediterranee’de yayınlanan bir araştırmaya göre ormanlık alanların azalması ve çölleşme tehdidi Cezayir’de sık sık meydana gelen yangınları büyük bir tehlike haline geldiğini ortaya koyuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya