Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 215 can kaybı ve 2 bin 598 yeni vaka kaydedildi

İran’da son 24 saatte koronavirüs kaynaklı 215 can kaybı ve 2 bin 598 yeni vaka kaydedildi

Pazartesi, 3 Ağustos, 2020 - 14:45
İran'ın başkenti Tahran'da maske takan İranlılar (EPA)

İran Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada ülkede son 24 saat içinde 2 bin 598 yeni vakanın kaydedilmesiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayının 312 bini aştığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sedat Lari tarafından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde koronavirüs nedeniyle 215 kişinin daha hayatını kaybetmesi sonucu ülkedeki koronavirüs kaynaklı toplam can kaybı sayısının 17 bin 405'e yükseldiği belirtildi.

İran'ın resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığı verilere göre durumu kritik olan vaka sayısı 4 bin 104 olurken koronavirüsü atlatıp sağlığına kavuşan kişi sayısı ise 270 bini aştı.

İran, Mayıs ayı ortalarında vaka sayısında görülen ilk düşüşün ardından salgının yayılmasını önlemek için aldığı tedbirleri hafifletirken ekonomik faaliyetleri yeniden başlattı. Uzmanlar atılan bu hızlı adımın daha sonra vaka sayısında önemli bir artışa neden olduğuna inanıyorlar.

Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, hükümetin salgının önünü ciddi şekilde kesen tedbirleri hafifletilmesinin can kaybı ve vaka sayısında önemli bir artışa neden olduğunu belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya