Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Trump, salgında yeni bir aşamaya girildiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Danışmanı’nı eleştirdi

Trump, salgında yeni bir aşamaya girildiğine ilişkin açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Danışmanı’nı eleştirdi

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 09:15
ABD Başkanı Donald Trump (Reuters)

ABD Başkanı Donald Trump dün, salgında yeni bir aşamaya girildiği konusunda uyarıda bulunan Beyaz Saray Danışmanı Deborah Birx’e sert tepki göstererek açıklamalarını “acınası” olarak nitelendirdi.

AFP’ye göre Trump salgına verdiği yanıta ilişkin medyada gördüğü aşırı karamsarlıktan dolayı öfke duyuyor. Trump, Birx’in olumsuz bir tavır takınmak için baskıya boyun eğdiğini söyledi.

Trump, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Deborah oltaya geldi ve bize vurdu. Acınası” ifadelerini kullandı. Pazar günü CNN’e açıklamalarda bulunan Birx, Kovid-19 yüzünden yaklaşık 155 bin kişinin hayatını kaybettiği ABD’nin salgında “yeni bir aşamaya” girdiğini söyledi ve salgının ”olağanüstü boyutlarda” yayıldığına dikkati çekti. Birx “Kırsal bölgelerde yaşayan herkese sesleniyorum: bu virüse karşı güvende değilsiniz” dedi. Trump Birx’in açıklamalarının ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Başkanı Nancy Pelosi’nin Birx’e yönelik eleştirilerde bulunmasından sonra geldiğini söyledi. Pelosi ve diğer Demokratlar, Trump’ın onayını almak için ifadelerini değiştirmeye hazır olduğunu düşündükleri kıdemli halk sağlığı uzmanı Birx’e eleştirilerde bulunmuştu.

Pelosi ABC’ye yaptığı açıklamada “Başkanın virüs hakkında yanıltıcı bilgiler verdiğini düşünüyorum ve O (Birx) başkan tarafından atandı bu yüzden güven duymuyorum. Hayır” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Stratejik İletişim Direktörü Alyssa Farah Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin, Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nde en nitelikli halk sağlığı uzmanı Dr. Birx’e karşı halkın nezdinde tekrar tekrar güvensizlik söylentilerini artırma girişimi, büyük bir sorumsuzluk göstergesi” dedi.

Bununla birlikte Trump dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımla yaklaşımını değiştirerek “Demek deli Nancy Pelosi, Dr. Deborah Birx hakkında korkunç şeyler söyledi ve aşılar ve tedaviler de dahil olmak üzere Çin Virüsü ile mücadelede gösterdiğimiz çok iyi işe karşı oldukça pozitif olduğu için ona saldırdı. Nancy’ye karşılık vermek için Deborah da oltaya geldi ve bize vurdu” dedi.

Diğer taraftan Kovid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün önde gelen üyelerinden Anthony Fauci, Beyaz Saray’dan ve hatta bazen Trump’ın kendisinden kötü bir muamele görüyor. Fauci’nin salgın hakkındaki gerçekçi değerlendirmeleri çoğu zaman Başkan tarafından reklamı yapılan daha iyimser tahminlerle çakışıyor. Trump Fauci’yi “endişe verici” bir şahıs olarak tanımladı ve kamuoyunu yanlış yönlendirdiğini söyledi. Geçtiğimiz hafta açıklamalarda bulunan Trump, halkın nezdinde doktorun desteklenme oranının kendisini destekleyenlerin oranından daha fazla olduğunu söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya