Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

WHO: Çin’in Wuhan kenti, koronavirüsün başlangıç noktası olmayabilir

WHO: Çin’in Wuhan kenti, koronavirüsün başlangıç noktası olmayabilir

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 06:30
Çin’in Wuhan kentinde koronavirüsten korunmak için maske takan insanlar (AP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan dün yaptığı açıklamada Çin’in Wuhan kentinin, koonavirüsün (Kovid-19) başlangıç noktası olmayabileceğini söyleyerek virüsü insanlara taşıyan hayvan türlerini izlemek için kapsamlı çalışmalar yürütüldüğünü duyurdu.

Alman haber ajansı DPA’ya göre WHO ve Çin’in, şehrin zatürre (pnömoni) gözetim sistemi tarafından tespit edilen salgından sonra geçen yılın sonlarında ortaya çıkan ilk Kovid-19 vakalarından başlayarak enfeksiyon zincirini izlemek için Wuhan’a gidecek uluslararası bir ekip kurmaya karar verdi.

Ryan’a göre Çinli araştırmacılar, esas vakaları bulmak için ilk vakalar ve Wuhan deniz ürünleri pazarının çevresinde çalışmalar yürütüyor ancak “epidemiyoloji ile ilgili alanda boşluklar var”. Ryan, ilk insan vakaları arasındaki bağlantıları incelemek için “gerekli olan şeyin daha kapsamlı bir retrospektif epidemiyolojik çalışma olduğunu” belirtti.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geçen haziranın başlarında WHO’dan küçük bir ekibin bu çalışmayı hazırlamak için Çin’e gideceğini belirtmişti.

WHO uzmanlarının ve Çinli uzmanların çalışma planı için ana hatları ile bir taslak hazırlaması bir ay sürdü. Geçtiğimiz cuma Kovid-19 salgını konusunda WHO’ya tavsiyelerde bulunan uluslararası uzmanlardan oluşan bir ekip, Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı örgütün Kovid-19 virüsüne sebep olan hayvanın kaynağını bulmak için araştırmalarını hızlandırması gerektiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya