Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Norveç, koronavirüs vakalarının kaydedildiği kruvaziyer gemisine kısıtlamalar getirdi

Norveç, koronavirüs vakalarının kaydedildiği kruvaziyer gemisine kısıtlamalar getirdi

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 09:30
Yolcularında koronavirüs vakasının kaydedildiği Norveç gemisi (AP)

Norveç hükümeti dün (Pazartesi) yaptığı açıklamada, kruvaziyer gemilerinden birinde koronavirüs vakasının görülmesinden sonra yolcu gemisine kısıtlamalar getirildiğini duyurdu. Hükümet ayrıca geminin sahibi olan Hurtigruten şirketini salgınla mücadele protokollerine uymadığı için özür dilemeye çağırdı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığı bilgilere göre, Norveç Sağlık Bakanı Bent Hoie basın toplantısında yaptığı açıklamada mürettebat dahil 100'den fazla yolcu içeren gemilerin Norveç limanlarına en az iki hafta boyunca dönmesinin önleneceğini bildirdi.

Feribotları hariç tutan karar, Norveç limanlarına yolcu bırakma yetkisi bulunan 6 şirketi kapsıyor. Hurtigruten şirketi, gemilerinden birinde Kovid-19 vakası kaydedildikten sonra tüm turizm gezilerinin askıya alındığını duyurdu.

Yapılan testlere göre Temmuz ayında Norveç ve Kuzey Buz Denizi'ndeki Svalbard takımadaları arasında iki geziden sonra 36'sı gemi çalışanı ve 5’i yolcu olmak üzere en az 41 kişide koronavirüs vakası kaydedildi. Yolculuk, MS Roald Amundsen adlı gemi ile yapıldı.

Son aylarda salgını kontrol altına alan Norveç'te, Hurtigruten şirketine erken yolculuğa başladığı için eleştiriler yöneltildi. Şirket, Amundsen gemisindeki 386 yolcuya koronavirüs vakası tespit edildiğini geç bildirmekle suçlandı.

Hurtigruten CEO'su Daniel Skildam yaptığı açıklamada, "Bu, tüm taraflar için tehlikeli bir durum. Yeterince iyi değildik ve hatalar yaptık” şeklinde konuştu. Şirket, ön araştırmalar sonucu iç prosedürlerde özellikle yabancı mürettebat üyelerinin binişlerinde izlenen sağlık önlemlerinde ve yolcuların haberdar edilmesi sürecinin geciktirilmesi nedeniyle boşluklar olduğunu açıkladı. Bu nedenle Norveç polisi olayla ilgili soruşturma başlattı.

Şirket, Roald Amundsen isimli geminin şu anda ülkenin en kuzeyindeki Tromsö limanında bekletildiğini ve karantinaya alındığını açıkladı. Ayrıca, önümüzdeki iki gün içinde yolculuğu sona erdikten sonra diğer iki yolcu gemisi olan Fridtjof Nansen ve Spitsbergen gemileri de demirlenecek. Hurtigruten şirketine ait feribotlar ise çalışmaya devam edecek.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, ilgili iki gemideki tüm yolcuların sağlık durumlarının izlenmesini ve karaya döndükten sonra 10 gün boyunca kontrol ve karantinaya tabi tutulmasını istedi. Söz konusu gemilerdeki yolcuların çoğunun Norveçli olduğu, geri kalanlarının ise Almanya, Danimarka, İngiltere, ABD, Fransa, Estonya ve Letonya'dan geldiği biliniyor.

Hurtigruten şirketi, Kovid-19 salgınından olumsuz etkilenen kruvaziyer sektöründeki faaliyetlerine devam eden ilk şirketlerden biri olarak biliniyor.


Editörün Seçimi

Multimedya