Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Boko Haram’ın Kuzey Kamerun’daki etkinliğinin artacağı konusunda uyarıda bulundu

Mısır, Boko Haram’ın Kuzey Kamerun’daki etkinliğinin artacağı konusunda uyarıda bulundu

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 06:45
Arşiv

Mısır'daki Dar el-İfta Gözlemevi, dün, Boko Haram hareketinin Kuzey Kamerun'da düzenlediği saldırıların terörist hareketin katı ideolojisini yayma çabaları kapsamında önümüzdeki dönemde artacağı uyarısında bulundu.

Boko Haram’ın şuanda da Kuzey Kamerun'a yönelik saldırılarını yoğunlaştırdığına değinen gözlemevi, hareketin yerinden edilmişlerin Kuzey Kamerun'daki kampına yönelik terör saldırısını kınadı. Saldırıda 16 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi ise yaralanmıştı. Bölge halkı, örgütün kanlı saldırılarına ve baskılarına maruz kalıyor. Bölge halkı üzerinden terörist örgütün insan kaynağı, kendi tabiriyle ‘meşru cihad’ adı altında sürekliliğini sağlıyor. İslam dininin dünya ve ahirette en ağır ceza gerektiren en çirkin suç türlerinden saydığı insan öldürme, kaçırma, korkutma gibi her türlü saldırı eylemlerini yasakladığına değinen gözlemevi; uluslararası toplumu, tüm dünya ülkelerini ve uluslararası aktörleri dünya genelindeki terörizm, aşırılık yanlılığı ve militanlıkla yüzleşmek için gerekli önlemleri almaya çağırdı.

2016’nın Ağustos ayında Boko Haram örgütü tarafından tanınan DEAŞ, Ebu Musab el-Bernavi'nin kendi tabiriyle ‘Batı Afrika’daki İslam devleti’ liderliğine atandığını bildirmişti. İfta Gözlemevi tarafından yayınlanan raporda ise şu ifadeler kullanıldı:

“Boko Haram, Nijerya hükümetine karşı silahlı terörist operasyonlarına başladığı 2009'dan bu yana 20 binden fazla insanı öldürdü. Hareketin kuzey Nijerya'da sözde devlet kurma girişimleri, komşu Kamerun, Çad ve Nijer'e kadar uzandı. Bu da Birleşmiş Milletler verilerine göre Çad Gölü bölgesinde en az 20 bin insanın ölümüne, yaklaşık 3 milyon insanın yerinden edilmesine neden oldu.”

Afrika ülkelerinde bilinçlendirme çalışmalarının yoğunlaştırılması gerektiğine dikkati çeken gözlemevi, radikal ideolojiler ve aşırılık yanlısı gruplar tarafından servis edilen katı yaklaşımlarla mücadele yolunda bu ülkelere bilim adamlarının yollanması çağrısında bulundu.

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib de söz konusu saldırıyı kınadı. Dün El-Ezher Üniversitesi Mezunları Derneği tarafından yapılan açıklamada, “İslam hukuku, kan döken ya da müminleri korkutanların bu dünya ve ahirette en ağır cezalar ile karşılaşacağını vurgular. Radikal ve terörist grupların masum insanlara yönelik saldırıları, Yüce Allah nezdindeki en büyük günahlardan biridir” ifadeleri kullanıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya