Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İlhak planı uygulanmazsa Filistin yönetimi İsrail ile güvenlik işbirliğine dönebilir

İlhak planı uygulanmazsa Filistin yönetimi İsrail ile güvenlik işbirliğine dönebilir

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 07:00
Batı Şeria’nın El-Halil kentinde geçen pazar İsrail askerleri ile göstericiler arasında yaşanan çatışma (EPA)

Filistin yönetimi yetkilileri kapalı kapılar ardında düzenlenen toplantılarda İsrail’in ilhak planını görüşüyorlar. Yetkililerin aktardığına göre, Eylül sonuna kadar ilhak planı uygulanmazsa ondan sonraki süreçte uygulama fırsatı daha da azalır ve böylece Filistin yönetimi İsrail ile güvenlik ve ekonomik işbirliğine dönebilir.

Haaretz gazetesinde yer alan habere göre, İsrailli yetkililer, Filistin yönetimi içinde yapılan değerlendirmeler sonucunda Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a muhtemel birkaç senaryo sunulduğunu bildirdiler. Bu senaryoların ortak noktası, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve ABD yönetiminin Ağustos ortasında veya Eylül ortasında söz konusu planı uygulamaması halinde bundan sonraki süreçte uygulama fırsatının iyice azalacağına işaret etmesidir.

Filistin yönetimi yaklaşık iki ay önce ilhak planına tepki olarak İsrail ile bütün anlaşmaları iptal etti. Bu anlaşmaların geçtiğimiz ayın başında yenilenmesi bekleniyordu ancak İsrail içindeki anlaşmazlıklar ve İsrail-ABD arasındaki ihtilaflar bunun önüne geçti. Böylece Filistin yönetimi İsrail ile güvenlik işbirliğini askıya aldı.

Filistin yönetimi, İsrail’in Batı Şeria’nın bazı bölgelerini ilhak etme planını hayata geçirmesini engellemek için birçok ülkeyle yoğun temaslar kurdu ve destek talebinde bulundu. İlhak planı, yönetimin geleceğini ve siyasi süreci tümüyle tehdit ediyor. Filistin yönetimi ilhak planının uygulanma durumuyla karşı karşıya gelmemeyi umut ediyor. Zira böyle bir senaryo yönetimin ortadan kalkmasıyla sonuçlanabilir. İsrailli üst düzey yetkililer, Batı Şeria’nın çok küçük bir parçasını veya sembolik denebilecek ölçüde bir ilhakın gerçekleşmesinin güçlü bir ihtimal olduğuna işaret ediyorlar. Yetkililer, özellikle ABD başkanlık seçimleri öncesinde Donald Trump ve Netanyahu’nun içinde bulunduğu siyasi atmosfere dikkat çekerek, iki liderin baskı altında beklenmeyen bir adım atabileceklerini belirtiyorlar.

Filistinli, Batılı ve Arap dünyasından kaynaklar, Netanyahu’nun son dakikada Yahudi yerleşim birimleri üzerinde tek taraflı olarak sınırlı çerçevede bir tasarrufta bulunabileceği değerlendirmesinde bulunuyorlar. Ancak Netanyahu’nun böyle bir adım atması Beyaz Saray’ın ve koalisyon ortağı Mavi-Beyaz İttifakı’nın onayına bağlı. Nitekim Mavi-Beyaz İttifakı da Netanyahu’nun sunduğu şekliyle ilhak planına karşı çıkıyor.

İsrail ve Filistinli gözlemciler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının devam ettiği bu ortamda İsrail ve ABD’nin böyle bir girişimde bulunmayacağını öngörüyorlar.


Editörün Seçimi

Multimedya