Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı Kazimi güvenlik güçleri tarafından işkence gören genci kabul etti

Irak Başbakanı Kazimi güvenlik güçleri tarafından işkence gören genci kabul etti

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 11:15
Başbakan Kazimi, Hamid Said’i kabul etti (Başbakanlık Ofisi)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi, İçişleri Bakanlığı'na bağlı Kanun Koruma Güçleri tarafından işkence gören Hamid Said adlı genci dün kabul etti.

Irak’ta son günlerde sosyal medya mecralarında yayılan bir video toplumda infial yarattı. Söz konusu videoda Hamid Said isimli gencin İçişleri Bakanlığı'na bağlı Yasaları Koruma Kuvvetleri mensupları tarafından ‘ahlaksız bir saldırıya’ maruz kaldığı görülüyor.

Kazimi’nin dün Saidi’yi Başbakanlık konutunda kabul etmesi halkın takdirini kazandı. Nitekim bu karşılama Saidi’ye yürütme organının en tepesinden gelen ‘bir özür’ olarak değerlendirildi.

Irak’ta daha önce hiçbir başbakanın, emri altındaki güvenlik güçleri tarafından hakarete uğrayan ve zor kullanılan bir vatandaşı karşıladığı görülmüş değil.

Kazimi, sızdırılan video sayesinde yaklaşık bir ay önce gerçekleşen saldırının doğrulanmasının ardından acil bir soruşturma komitesinin kurulması için gerekli adımları atma talimatı verdi.

Irak hükümetinden yapılan yazılı açıklamada, Kazimi’nin talimatıyla kurulan komitenin, Yasaları Koruma Kuvvetleri mensubu saldırganların isimlerini kısa sürede tespit ederek, sözleşmelerini feshettiği ve bu kişileri adalete teslim ettiği belirtildi.

Açıklamada, Silahlı Kuvvetler Genel Komutanlığı’nın, Yasaları Koruma Kuvvetleri’ni yeniden yapılandırma sürecine başladığını çünkü bu yapının kurulmasındaki amacın insanlara hakaret etmek değil, onları korumak olduğu vurgulandı.

Kazimi, Said’i karşıladığı sırada ‘yaşananlardan dolayı üzüntü ve acı çektiğini, makamını kullanan bazı kişilerin vatandaşa yönelik saldırganca tutumunu sürdürmesinin kararlılıkla çözülmesi gereken bir mesele olduğunu’ söyledi.

“Yaşananlar, vatandaşın itibarına yapılan bir saldırıdır. Bu, yıllardır mücadele ettiğimiz ve tekrarlanmasını önlemek için mücadele etmeye devam edeceğimiz bir manzaradır” diyen Kazimi, Said’e karşı yapılan saldırının güvenlik birimlerini temsil etmediğini, daha önce fedakarlıklarda bulunan kahraman güvenlik güçlerinin Irak için fedakarlık yapmaya devam ettiğini söyledi. Kazimi, güvenlik güçleri içindeki konumunu saldırganlık için kullanan kişilerin önünde yalnızca kovuşturma ve ceza olduğunu ifade etti.

Başbakanlığın açıklamasına göre Kazimi, İçişleri Bakanlığına bağlı birimlerde ve çalışanlarda insan hakları ilkeleriyle ilgili bilinç oluşturma kampanyası başlatma talimatı verirken, Said için bir avukat tahsis edilmesini ve kendisine hukuki süreçte destek verilmesini istedi. Said’in eğitim masraflarını da karşılamayı taahhüt eden Kazimi, gencin başına gelenleri topluma hizmet edecek bir güç unsuruna dönüştüreceğini söyledi.

Kazimi ayrıca ‘Hamid Said’in kefaletle serbest bırakılmasına ilişkin hukuki engellerin çözülmesinde’ rol aldığı için Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Faik Zeydan’a teşekkür etti.

Said, işkence gördüğü video geçtiğimiz günlerde gün yüzüne çıkana kadar motosiklet çalma suçundan cezaevinde kalıyordu.

İçişleri Bakanlığı, Kazimi’nin talimatı üzerine Yasaları Koruma Kuvvetleri biriminde yeniden yapılandırma için incelemelere başladığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sad Maan, Irak resmi haber ajansı INA’ya dün yaptığı açıklamada, “Silahlı Kuvvetler Genel Komutanı’nın (Kazimi) talimatıyla Yasaları Koruma Kuvvetleri’nin yeniden yapılandırılmasına ilişkin objektif ve hızlı bir inceleme yürütülüyor. İçişleri Bakanı süreci bizzat takip ediyor. Kanun Koruma Güçleri’nin yapılanmasıyla ilgili yeniden gözden geçirme durumu, bu konuda bir dizi önlem alınacağı anlamına geliyor” dedi

Kazimi’nin Said’i karşılaması, halk tarafından takdirle karşılandı. Aktivistler ve sosyal medyada tanınan blog yazarları Kazimi’nin bu adımına övgüde bulundular.

Sosyal bilimler uzmanı Lahay Abdulhüseyin, söz konusu karşılamayı ‘Başbakan’ın gence (Said) verdiği güzel bir mesaj’ şeklinde niteledi. Lahay, bu durumun Said’in yarasını iyileştirmeyeceğini ancak en azından bazılarının vahşi tutumlarını ve bulunduğu kurumları kötüye kullandıklarını gözler önüne serdiğini söyledi.

Gazeteci Hüseyin Reşid, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Silahsız bir çocuk, silahlarla donanmış güçlere ve etrafı korumalarla çevrili büyüklerine karşı zafer kazandı. Çocuk zafer kazandı çünkü o mazlum ve çünkü mazlumların hakkını isteyen biri var. Batıl ve zulüm uzun sürse de en nihayetinde hak ve adalet kazanmalıdır. Bu tür adımların sayılarının artırılmasını ve bunun hükümetin çalışma prensiplerinden biri haline gelmesini temenni ediyorum” diye yazdı.

Irak Barosu dünkü açıklamasında Said adına özel bir dava açmak için uzman bir ekip oluşturulduğunu bildirdi.

Açıklamada, “Baro, kuruluşundan bu yana Irak halkının evlatlarının haklarını savunma, umutlarını ve acılarını paylaşma ilkesinden hareketle, genç (Said) adına özel bir dava açılması için Baro bünyesindeki insan hakları komitesindeki avukat meslektaşlarımızdan oluşan bir ekip oluşturma kararı aldı” denildi.

Said’in işkenceye maruz kaldığı görüntüler Irak’ta infiale yol açtı. Saddam Hüseyin rejimine karşı muhalif kimliğiyle bilinen ve şu an Londra’da yaşayan Dr. Hişam el-İkabi, işkence görüntülerinin ardından hesabından paylaştığı videoda, Saddam’dan özür dileyerek, eski rejimin düşüşünden duyduğu pişmanlığı dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya