Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Vatikan: Eski Papa 16'ncı Benedikt’in durumu endişe verici değil

Vatikan: Eski Papa 16'ncı Benedikt’in durumu endişe verici değil

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 12:15
Eski Papa 16'ncı Benedikt (EPA)

Vatikan’dan bir Alman gazetesinin eski Papa 16'ncı Benedikt’in ‘aşırı derece bitap’ olduğunu öne sürdüğü haberine yanıt olarak yapılan açıklamada, eski Papa’nın durumunun ‘endişe verici olmadığı’, küçük bir sağlık sorunu yaşadığı, tehlikeli bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Vatikan’ın açıklama yapma ihtiyacı duyduğu Alman gazetesi Passauer Neue Presse’in Papa 16’ıncı Benedict’in biyografi kitabını kaleme alan Peter Seewald’a dayandırdığı habere göre Seewald cumartesi günü kitabını göstermek için ziyaret ettiği 93 yaşındaki Papa’nın sesinin neredeyse hiç duyulamadığını söyledi.

Haberde Almanya doğumlu eski Papa’nın cumartesi günü Seewald ile yaptığı görüşmede aklı ve hafızasının iyi durumda olduğu vurgulanırken Seewald’ın Papa’nın sağlığına kavuşması halinde kitabını yazmaya devam edeceğini söylediği belirtildi. Haberde ayrıca Papa’nın zona hastalığına yakalandığı bildirildi.

Eski Papa 16’ıncı Benedict, geçtiğimiz Haziran ayında 96 yaşındaki ağabeyi George Ratzinger'i hasta yatağında ziyaret etmek için memleketi Almanya'nın Bavyera eyaletine gitmişti. Ratzinger, kardeşinin ziyaretinden kısa bir süre sonra vefat etti.

Benedict, bu ziyaret nedeniyle papalıktan istifa ettiği 2013 yılından bu yana İtalya dışına ilk kez çıktı.

Vatikan’dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Eski Papa'nın sağlık sorunları endişe verici ölçüde değil. Ancak bununla birlikte 93 yaşındaki bir adam olarak ağrılı bir hastalığın en şiddetli evresiyle boğuşuyor. Fakat bu hastalık, sağlığı için bir tehdit oluşturmuyor.”


Editörün Seçimi

Multimedya