Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt Hükümeti, Emirin sağlığı konusunda endişeli

Kuveyt Hükümeti, Emirin sağlığı konusunda endişeli

Kral Selman, hastaneden taburcu edilmesi sebebiyle Kuveyt Emirini tebrik etti
Salı, 4 Ağustos, 2020 - 11:45

Kuveyt Başbakanı Şeyh Sabah Halid Hamad es-Sabah, video konferans yöntemi üzerinden yapılan olağanüstü meclis toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri’nde tedavi gören ve tedavi sürecinde önemli bir iyileşme kaydedilen Emir eş-Şeyh es-Sabah Ahmed es-Sabah’ın sağlığı konusunda yaptığı açıklamayla milletvekilleri ve vatandaşların endişelerini giderdi.

Kuveyt Bakanlar Kurulu ayrıca, gerçekleştirilen son ameliyatın başarılı geçmesinin ardından hastaneden güvenli bir şekilde taburcu edilmesi münasebetiyle Kral Selman bin Abdulaziz’in, Emir eş-Şeyh es-Sabah Ahmed es-Sabah’ı samimi bir duayla tebrik etmesinden duyulan derin memnuniyeti dile getirdi.

Kuveyt Sağlık Bakanı Şeyh Dr. Basil Hammud es-Sabah, ülkedeki sağlık durumu ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınındaki vaka sayısıyla ilgili istatistiklerin ayrıntılarının yanı sıra, salgınla mücadele çabaları bağlamındaki tedavi, önleyici tedbirler ve lojistik gelişmeleri Bakanlar Kurulu’na açıklarken, Koronavirüs Acil Durum Bakanlar Komitesi’nin tavsiyelerine de yer verdi.

Bakanlar Kurulu, yurtdışına seyahat etmek isteyen vatandaşların, virüsten enfekte olmaları veya kaza geçirmeleri durumunda tedavi masraflarının dışarıda karşılanması şartıyla zorunlu sağlık sigortası (seyahat sigortası) yaptırmalarının gerekli olduğuna karar verdi. Kurul ayrıca, koronavirüs salgını açısından yüksek risk grubunda yer alan ülkelerin sakinleri hariç olmak üzere, ülke vatandaşları ve geçici ikamet sahiplerinin, 1 Ağustos 2020 tarihinden itibaren Kuveyt’e geliş gidişlerine izin vermek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün genelgesi hakkında bilgilendirildi.

Bakanlar kurulu, ülkesine gelen her Kuveyt vatandaşının, 14 günlük ev karantinasına tabi olmasının yanı sıra, Kuveyt’e ulaşmalarından en fazla 72 saat önce P.C.R. testi yaptırdıklarını gösteren bir belge ibraz etme zorunluluğu getirdi. Kurul ayrıca, hangi uyruktan veya ikamet sahibi olup olmadığına bakılmaksızın ülkeye giriş yasağı kapsamındaki ülkelerden gelenlerin tamamının en az 14 gün süreyle karantinada kalmaları, Kuveyt’e ulaşmalarından en fazla 72 saat önce alınmış koronavirüs test (P.C.R) sonucunu ibraz etmeleri kararını benimsedi. Bunun yanı sıra, söz konusu 14 günlük ev karantinası şartının ülkeye girenlerin tamamına uygulanması gerektiğine karar verdi.

Kuveyt Bakanlar Kurulu ayrıca, Millet Meclisi meselelerinin de görüştü. Bu bağlamda, Milletvekili Şuayb el-Müveyziri tarafından, Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı ve Bakanlar Kurulu İşlerine nezaret eden Devlet Bakanı Enes Halid es-Salih’e yöneltilen gensoruyu ele aldı. Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcısı’nın açıkladığı gensoruda bahsedilen meselelerle ilgili gerçekleri ve beyanatları dinledi ve boyutlarını değerlendirdi. Bakanlar kurulu ayrıca, Milletvekili Riyad el-Adsani tarafından Maliye Bakanı’na sunulan sorular ve cevaplarının eksenleriyle beyanatlar ve verilerin detaylarını açıklayan gensoru belgesini de dinledi.

Bakanlar Kurulu, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanları tarafından sunulan iki gensorunun eksenlerini netleştirmek ve iddiaları çürütmek için verdiği cevaplar hakkındaki kanaatini ve güvencesini teyit etti. Ayrıca gensoru hakkının Ulusal Meclisin her üyesine Anayasa tarafından verilmiş ve güvence altına alınmış anayasal bir hak olduğunu vurguladı. Bu hususta Bakanlar Kurulu’nun ve Başbakan Yardımcısının desteğine işaret ederek, Maliye Bakanı vekillere tam bir güvence verdi ve bakanlık çalışmalarındaki samimi çabalarını sürdürmeleri için onları destekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya