Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da şiddetli yağmurlar sonucu 5 kişi hayatını kaybetti

Sudan’da şiddetli yağmurlar sonucu 5 kişi hayatını kaybetti

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 12:00
Sudanlı bir adam, Hartum'un güneydoğusunda sular altında kaldıktan sonra evinin önünde dururken (AFP)

Sudan İçişleri Bakanlığı, şiddetli yağmurların oluşturduğu sel sebebiyle en az beş kişinin öldüğünü ve yaklaşık bin evin çöktüğünü bildirdi.

Sudanlılar, Nil Nehri'ndeki yüksek su seviyesi ile ilgili uyarılar ışığında önümüzdeki iki gün boyunca yağmurların devam etmesini bekliyor. Vatandaşlar 1988 yılının sonbaharında ülkede meydana gelen insani felaketin endişesini yaşıyor.

Meteoroloji İdaresi'nin erken uyarı birimi, bugün ve yarın başkent Hartum da dahil olmak üzere ülkedeki yaklaşık 15 eyalette rüzgarlar ve fırtınalar eşliğinde şiddetli yağışlar beklendiğini duyurdu. İdare, açık alanlarda veya su kanalarının yakınında yaşayan vatandaşları gerekli önlemleri almaya çağırdı. Vilayetlerin çoğu, Kurban Bayramı tatilinin başlangıcında, alt yapı eksikliği ve felaketleri önlemek için kurulan zayıf ekipmanlar ışığında şiddetli yağışlara maruz kaldı. Sel, dün Hartum'un doğu, güney ve batı banliyölerinde hayatı durma noktasına getirdi. İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sivil Savunma Kuvvetleri,  El-Cezire bölgesinde evleri talan olan dört kişinin hayatını kaybettiğini, Darfur’da bir kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yetkililer, 463'ü tamamen çökmüş ve 493'ü kısmen olmak üzere, ülke çapında yaklaşık bin evin yağışlardan etkilediğini belirtti. Hartum’daki eğitim tesisleri ve camiler hasar görürken, diğer bölgelerdeki kayıp ise henüz raporlar edilmedi.

İçişleri Bakanı, hükümetin selden etkilenen bölgelere yaptığı saha ziyaretleri sırasında yağışlardan etkilenen insanlara yardım sağladığını, yerleşim alanlarına su çekme mekanizmaları oluşturduğunu ve yağmurların devam ettiği bölgelerdeki bazı kişilerin tahliye edildiğini söyledi.

Hartum Valisi Eymen Halid, gönüllü 'Nafeer' grubu ile yaptığı toplantıda felaketleri önlemek için daimi bir komite oluşturulması çağrısında bulundu. Vali, Nafeer gençlik girişimi için bir merkez tahsis edildiğini ve mevcut durumla başa çıkmak için gereken her şeyi sağlayacaklarını açıkladı. Binlerce Sudanlı genç, Nafeer aracılığıyla mağdur insanlara yardım sağlıyor.

Şarku’l Avsat dün, başkent Hartum'un merkezine 30 kilometre uzaklıktaki bir bölgede yağışların bıraktığı etkiyi yerinde takip etti. Ülkenin doğu ovalarından gelen büyük miktarda su, bölgedeki yerleşim yerlerini bastı. 

Bu bağlamda hükümet selden etkilenen mağdurlara çadır yardımında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya