Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin, ABD'yi TikTok meselesinde ‘yıldırmaya çalışmakla’ suçladı

Çin, ABD'yi TikTok meselesinde ‘yıldırmaya çalışmakla’ suçladı

Salı, 4 Ağustos, 2020 - 16:00
Çin ve ABD bayrakları ile TikTok uygulamasının logosu (Reuters)

ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok uygulamasının ABD kolunun bir Amerikan şirketine satılması yönündeki baskısını artırmasının ardından Pekin, popüler kısa video paylaşım uygulaması TikTok meselesinde Washington'ı ‘yıldırmaya çalışmakla’ suçladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün yaptığı açıklamada, “Bu durum, piyasa ekonomisi ilkesinin yanı sıra açıklık, şeffaflık ve ayrımcılık yapmamaya dayanan Dünya Ticaret Örgütü'nün (WTO) ilkeleriyle çelişmektedir” ifadelerini kullandı.

Trump, TikTok’a ABD kolunu bir Amerikan şirketine satması için 6 haftalık süre tanıdı. Bunun üzerine Washington ile Pekin arasındaki süregelen siyasi ve ticari savaşta yeni bir gerilim ortaya çıktı.

Washington, ABD ulusal güvenliği ile ilgili kaygılara dayanarak uygulamaya ilişkin resmi bir soruşturma başlattı. Kullanıcılar ile ilgili büyük miktarda kişisel veri toplayan uygulamanın talep edilmesi halinde bu verileri Pekin'deki yetkililerle paylaşması gerekiyor.

Ancak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang, bugün düzenlediği kısa basın toplantısında, “ABD, herhangi bir kanıt sunmadan, ulusal güvenlik ilkesini kullanıyor. Yabancı şirketlere gereksiz yere baskı uyguluyor” şeklinde konuştu. Wang’a göre ABD'nin Çinli şirketlere yönelik baskısının ulusal güvenlik gerekçelerinin mantıklı bir dayanağı bulunmuyor.

Bu şirketlerin ticari faaliyetlerini uluslararası ilkelere ve ABD yasalarına uygun olarak yürüttüklerini vurgulayan Wang, “Ancak ABD, uydurma suçlamalarla Çinli şirketlere karşı bir kampanya yürütüyor. Bunların hepsi sadece siyasi manipülasyondan ibarettir” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya