Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan’da koronavirüs vakaları azalıyor

Sudan’da koronavirüs vakaları azalıyor

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 09:15
Bakanlığın geçen hafta koronavirüs uygulaması başlatan Sağlığın Teşviki ve Geliştirilmesi Daire Başkanı Sara el-Melik (SUNA)

Sudan’da koronavirüs salgını kontrol altına alındı. Sudan Sağlık Bakanlığı’nın elde ettiği veriler, son haftalarda koronavirüs (Kovid-19) vaka ve ölümlerinde dikkat çekici bir düşüş kaydedildiği gösterdi. Salgın üzerine çalışan yönetim, vala ve ölüm sayılarındaki düşüşü etkileyen faktörlerin öğrenilmesine yönelik bir çalışma ve analiz yürüttüğünü duyurdu.

Bakanlık tarafından dün yayınlanan raporda,  Ağustos ayının ilk üç gününde ülkenin tüm eyaletlerinde kaydedilen yeni vakaların sayısının 42 kişi olduğu, 11 kişinin hayatını kaybettiği ve 47 kişinin sağlığına kavuştuğu bildirildi.

Bakanlığın raporuna göre, en yüksek vaka sayılarında Başkent Hartum 8 bin 393 vaka ile ilk sırada yer alırken Hartum’un ardından bin 97 vaka ile el-Cezire eyaleti geldi.

Sınır eyaletleri olmaları sebebiyle farklı salgın yayılma oranlarına sahip çeşitli ülkelerden dönen vatandaşların girişinden etkilenen ülkenin kuzey ve doğu eyaletlerinde bildirilen vaka sayılarında artış gözlemlendi.

Mart ayının başında ülkedeki ilk koronavirüs vakasının kaydedilmesinin ve yetkililer tarafından hastalığın salgın aşamasına geldiğinin duyurulmasından bu yana Sudan’daki toplam vaka sayısı 11 bin 780’e ve toplam ölüm sayısı 6 bin 149’a yükseldi.

Raporlar, farklı eyaletlerde salgın yayılma oranlarında farklılıklar olduğuna ve yetkili makamların vaka oranlarını azaltmak için çalıştıklarına işaret etti.

Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, koronavirüs vaka oranlarındaki azalmanın gerçek ve sürdürülebilir bir azalma olup olmadığının kesin olarak söylenemeyeceğini ancak doğrulama ve değerlendirme aşamasında olduklarını açıkladı.

Açıklamada, tüm eyaletler tarafından yayınlanan günlük raporlarda yansıyan durumun, doğruluğundan ve sürdürülebilirliğinden emin olunması için vaka sayılarının sıfıra düşmesi gerektiğini bu yüzden bunun kesin bir düşüş olarak görülemeyeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca vaka sayılarındaki bu azalmanın, bazı eyaletlerin geçtiğimiz haftalarda güvenlik istikrarını korumalarına bağlandı ve bunun sonucunda yetkili makamlar tarafından koronavirüs olduğundan şüphelenilen vakaların gözlemlenmediği belirtildi.

Sudan Sağlık Bakanlığı, maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına yönelik talimatlara sıkı sıkıya uyulmaması ve düzensizlik sonucunda, ülkeki vakaların yüzde 53’ünün yaşlarının 15 ila 44 arasında değiştiğini açıkladı.

Bakanlık, ilgili makamlara, yetkili makamların salgının kontrolünü sağlayabilmesi ve virüsün daha fazla yayılmasının önüne geçilmesi için yasaklara dair kuralları uygulama çağrısında bulundu.

Temmuz ayının ilk haftasında Sudanlı yetkililer, Hartum’da sokağa çıkma yasağı kısıtlamalarını hafifletti. Eyaletler arası yolculuk ve taşımacılık yasaklaması ise aynı kaldı. Ayrıca sağlık önlemlerine uyulması zorunluluğu ile çalışanların sayısının yarıya indirilerek devlet kurumlarının tekrar iş başı yapmalarına, pazarların açılmasına ve ticari faaliyetlerin sürdürülmesine  izin verildi.

Bakanlık, tam olarak işe dönüşe izin verilmesinin, ülkedeki vaka sayılarına yönelik sağlık göstergelerinin değerlendirmeye tabi olacağına işaret etti.

Son dönemde, yurtdışında mahsur kalmış 10 binden fazla Sudanlı ülkeye geri döndü.

Acil Durum Yüksek Komitesi, son haftalarda vaka kaydedilmeyen 14 eyalette durumun iyiye gittiğini ve Hartum’da bildirilen vaka sayılarında azalma olduğunu duyurmuştu. Ancak Komite, Kurban Bayramı tatili sırasında herhangi bir salgın dalgası oluşması ihtimaline karşı ihtiyati önlemlerin sürdürüldüğünü vurguladı.

Komite ülkedeki salgınının yayılma oranlarının artması durumunda, yasakların hafifletilmesi döneminin değerlendirilmesinin ardından koronavirüs salgının kontrol altına alınması için daha sıkı önlemler alınacağını belirtti.


Editörün Seçimi

Multimedya