Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistinli yetkili: İsrail, Batı Şeria'nın bazı bölgelerinde ilhak planına başladı

Filistinli yetkili: İsrail, Batı Şeria'nın bazı bölgelerinde ilhak planına başladı

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 10:30
Beytüllahim’de İsrail’in yerleşim yeri kurmak istedi Keysan köyünden (Arşiv-WAFA)

Filistinli bir yetkili dün, İsrail’in coğrafi olarak bir Filistin devletinin kurulması şansını baltalamak için sahada Batı Şeria'nın bazı bölgelerinde ilhak planı yürüttüğünü söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi üyelerinden Ahmed Majdalani, resmi Filistin Radyosu'na yaptığı açıklamada, İsrail hükümetini ilhak planını dayatmak için eşi görülmemiş bir kampanya başlatmakla suçladı.

Majdalani açıklamasında, son haftalarda Filistin topraklarına el koyma, İsrail yerleşim yerlerinin genişletilmesi ve Batı Şeria'nın ayrı bölgelerinde yeni karakollar kurmanın hızlandırıldığını dile getirdi.

Yetkili açıklamasında, iki devletli çözümü korumak için İsrail'e yaptırımlar uygulamak ve işgal altındaki Filistin topraklarında devam eden yerleşimlerden sorumlu tutmak için uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Yapılan bu çağrı Filistinli kaynakların, İsrailli yetkililerin yerleşim birimleri kurmak için Batı Şeria'daki Beytüllahim’in doğusundaki Keysan köyünde 327 dönüm araziye el koyduklarının iddia edildiği bir dönemde geldi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, Beytüllahim’den bir yetkili konuyla ilgili yaptığı açıklamada,  köyün doğusundaki yerleşim yerlerini genişletmek adına ele geçirilen araziye 224 konutun inşa edileceğini söyledi.

Daha öncede İsrail Beytüllahim’in doğusundaki bir köyün yakınlarında 700 dönümlük araziye el koymuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya