Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan'da ölü sayısı 100'e yükseldi

Lübnan'da ölü sayısı 100'e yükseldi

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 11:00
Beyrut'taki patlamadan sonra koruyucu maske takan iki kişi hastane içinde hasarı kontrol ediyor (Reuters)

Lübnan'ın başkenti Beyrut'un liman bölgesinde bulunan bir depoda dün akşam meydana gelen şiddetli patlamada ölü sayısının 100'e yükseldiği açıklandı.

Lübnan Kızılhaç Sözcüsü George Kittani yaptığı açıklamada, başkent Beyrut’ta patlama sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 100'e yükseldiğini duyurdu. Yaralananların sayısının ise 4 binden fazla olduğunu aktaran Kittani, "Yaralı sayısı nedeniyle hastaneler doldu hastaneler artık daha fazla yaralı alamıyor" dedi. Patlama nedeniyle yıkılan binalarının enkazının altında ve denizde hala kayıp kişilerin bulunduğu ifade edildi. Yerel kaynaklar, önümüzdeki saatlerde ölü sayısının daha fazla da artabileceğini söyledi.

Patlamanın ardından toplanan Yüksek Savunma Konseyi, Beyrut'u ‘felaket şehri’ ilan etti. Aynı zamanda iç savaş sona erdiğinden bu yana eşi görülmemiş bir olağanüstü hal (OHAL) ilanını açıkladı. Sağlık Bakanı Hamad Hasan, patlamayla ilgili açıklamasında “Bu felaket, devletin karşı karşıya kaldığı bir meydan okumadır, bambaşka bir felakettir” ifadelerinde bulundu. Beyrut Valisi Mervan Abbud ise başkentte ciddi ve benzeri görülmemiş bir yıkım gerçekleştiğinden bahsetti.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü ise patlamanın şiddetini 3,3 büyüklüğünde bir deprem olarak kaydetti.

Lübnan'ın acılarını hafifletmek için dünyanın dört bir yanından dayanışma mesajları ve yardım teklifleri gelmeye devam ediyor.

Patlama dolayısıyla, başkentin merkezindeki parlamento binası da ciddi zarar gördü. Aynı zamanda Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı koridor ve salonlarındaki cam ve pencereler patladı, kapılar ise yerinden çıktı. Saray dahilinde kimsenin zarar görmediği bilgisine yer verildi. 

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) ise patlama nedeniyle limanda bulunan bir Birleşmiş Milletler (BM) gemisinde hasar meydana geldiğini açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Beyrut'taki Alman Büyükelçiliği personeli arasında yaralıların olduğunu açıkladı.

Başbakan Hassan Diyab, bugün yaptığı açıklamada, limanda meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için ulusal yas ilanında bulundu. Yüksek Savunma Konseyi'ni akşam vakti acilen toplantı gerçekleştirmeye çağıran Cumhurbaşkanı Mişel Avn ise tüm silahlı kuvvetlere patlamanın yansımalarıyla başa çıkma ve güvenliğin kontrol edilmesi için başkent ve banliyölerde olaydan etkilenen yerlerde devriye gezmeleri talimatını verdi.

İlk dakikalarda havai fişek patlamasından söz eden Lübnanlı resmi kurumlar, yeryüzünü sarsıp binaları yerle bir eden patlamanın asıl nedenini açıklamakta ciddi tereddüt etti. Ardından resmi olmayan bir hesap ise patlamanın 2014’ten beri limanda bulunan 2 bin 500 kilogram amonyum nitrat dolayısıyla gerçekleştiğine değindi.

Olayla ilgili ön bilgiler, patlamanın öncelikle limandaki 12 numaralı depoda meydana gelen patlama sonucunda gerçekleştiği, buradaki havai fişeklerin patlaması sonucunda yangın çıktığına işaret ediyor. Olay yerini incelediği sırada bu varsayımı sorgulayan Lübnan Emniyet Müdürü Abbas İbrahim ise, “Havai fişeklerin konuya dahil edilmesi mantık dışıdır” ifadelerini kullandı. Gerçekte neler olup bittiğinin olayla ilgili incelemelerin ardından konuşulması gerektiğini belirten İbrahim, “Patlamanın yıllardır limanda bulunan yüksek derecede patlayıcı madde deposunda meydana geldiği anlaşılıyor. Güvenlik hizmetleri konuyu araştırıyor” açıklamalarında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Twitter hesabından yaptığı açıklamada Fransa'nın Beyrut'a bir sivil savunma ekibi ve "tonlarca sağlık malzemesi" göndereceğini açıkladı.

ABD ve Almanya'nın yanı sıra İsrail'de Lübnan'a yardım teklifinde bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump bugün (Çarşamba) yaptığı açıklamada Lübnan’ın başkenti Beyrut’u sarsan iki güçlü patlamayı “korkunç bir saldırı” olarak niteleyerek, askeri uzmanların söz konusu patlamanın bir bomba ile ilişkili olduğuna dair kendisini bilgilendirdiğini ifade etti.

Trump yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili yaptığı günlük basın açıklaması sırasında “Generallerimiz ile görüştüm. Bu bir tür üretim patlaması falan değildi. Onlara göre bu saldırı, bir bombalı saldırı gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya