Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD’den Tayvan’a 1979’dan bu yana ‘en yüksek düzeyli’ ziyaret

ABD’den Tayvan’a 1979’dan bu yana ‘en yüksek düzeyli’ ziyaret

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 11:45
ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar (AP)

ABD’den üst düzey yetkililerin yer aldığı bir heyetin yakın zamanda Tayvan’ı ziyaret edeceği bildirildi.

Tayvan’ın başkenti Taipei’deki ABD Ticaret Ofisi’nden yapılan açıklamada, ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar’ın başkanlığında üst düzey bir heyetin yakın zamanda Tayvan’ı ziyaret edeceği belirtildi.

Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü, Azar’ın 6 yıldan beri Tayvan’ı ziyaret eden ilk kabine üyesi olmasının yanı sıra, bu ziyaretin 1979 yılından bu yana ABD’li bir kabine yetkilisi tarafından düzenlenecek ‘en yüksek düzeyli’ ziyaret olarak kayıtlara geçeceğini aktardı.

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Bakan Azar’ın ziyaret kapsamında Tayvanlı mevkidaşı ve Tayvan Dışişleri Bakanı ile bir araya geleceğini duyurdu. Açıklamada, Bakan Azar’ın uzun bir zamandan bu yana Tayvan’ın güçlü bir dostu olduğu vurgulandı. Beklenen ziyaretin Washington ve Taipei arasındaki “karşılıklı güven ilişkisinin sağlam temelinin” bir kanıtı olduğu belirtildi.

Pekin, Tayvan’ı topraklarının bir parçası olarak tanımlıyor ve gerekirse askeri güce başvurabileceğini sıklıkla belirtiyor.

Tayvan-Çin ilişkileri bozulmaya doğru giderken, ABD-Tayvan ilişkileri özellikle ABD Başkanı Donald Trump döneminde ivme kazandı.

Çin, Hong Kong örneğinde olduğu gibi Tayvan’da da ‘Tek Ülke, İki Sistem’ ilkesini uygulamayı istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya