Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün, Lübnan’a sahra hastanesi gönderecek

Ürdün, Lübnan’a sahra hastanesi gönderecek

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 12:30
Ürdün Krallık Divanı, Lübnan’daki patlamada hayatını kaybedenler için bayrağı yarıya indirdi (Petra Haber Ajansı)

Ürdün Kralı 2. Abdullah, Lübnan’a sahra hastanesi gönderme talimatı verdi.

Kral Abdullah’ın talimatı, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamanın ardından geldi. Patlamada yüzü aşkın kişi hayatını kaybederken, binlerce kişi yaralandı.

Ürdün resmi haber ajansı Petra’da yer alan habere göre, Krallık’tan yapılan açıklamada, “Sahra hastanesi, Lübnan'daki kardeşlerimize tıbbi ve tedavi destek hizmeti sunmak ve Lübnan sağlık kurumlarının yükünü hafifletmek için tüm uzman ve sağlık ekiplerini kapsayacak” denildi.

Hastanenin yarın (Perşembe) yola çıkacağı bilgisine yer verilen açıklamaya göre, 48 yataklı hastanede 10 adet yoğun bakım yatağı, cerrahi operasyonlara tamamen hazır iki ameliyathane ve radyoloji laboratuvarı ile 160 kişilik bir personel yer alacak. Açıklamada, sağlık görevlilerinin Ürdün Krallık Hava Gücü’ne bağlı askeri nakliye uçaklarıyla Lübnan’a taşınacağı bildirildi.

Ürdün Krallığı, patlamada hayatını kaybedenler için bugünden itibaren 3 gün süreyle yas ilan edildiği ve bayrakların yarıya indirildiğini duyurdu.

Kral 2. Abdullah, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a gönderdiği taziye mektubunda, “Ürdün, bu acı felakette Lübnan’daki kardeşlerinin yanında ve onlara her türlü yardımı sunmak için hazır” ifadesini kullandı.


Editörün Seçimi

Multimedya