Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da kritik vaka sayısı binin altında… BAE’de dördüncü günde de herhangi bir ölüm kaydedilmedi

Suudi Arabistan’da kritik vaka sayısı binin altında… BAE’de dördüncü günde de herhangi bir ölüm kaydedilmedi

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 09:45
Koronavirüsün kontrol altına alınması ülkenin normal hayata dönüşüne katkı sağladı (Reuters)

Suudi Arabistan son zamanlarda,  koronavirüs gelişmelerine dair günlük raporlarda ülkede koronavirüs salgının başlangıcına göre günlük vaka bilançosu sayılarında düşüş kaydedilmesi ve iki aydır ilk kez kritik vaka sayıları toplamının iki bin altına düşmesi ile dikkat çekici sayılar kaydediyor.

Salgının başladığı dönemde yapılan test sayılarına göre şimdiki test sayıları iki katına çıkmış olmasına rağmen, Suudi Arabistan şehirlerinde ve valiliklerinde kaydedilen vaka oranlarında azalma görülüyor. Son zamanlarda yapılan testler sonucunda günlük vaka sayısı 100 altında kaydedildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı salı günü, bin 635 kişinin daha iyileştiğini böylece iyileşen vaka sayısının 243 bin 688’e yükseldiğini duyurdu.

Koronavirüs gelişmelerine dair günlük raporda, 123 şehirden bin 342 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 281 bin 435’e yükseldiği, vakalardan 34 bin 763’ünün aktif vaka olduğu ayrıca geçen pazartesi günü 2 bin 17 olarak kaydedilen kritik vaka sayısının bin 983’e düştüğü ve 35 kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 2 bin 984’e yükseldiği belirtiliyor.

Yaklaşık 35 Milyon nüfuslu Suudi Arabistan kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin yüzde 71’i Suudi vatandaşı iken yüzde 29’unu ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan 10 milyon işçi ve esnaf oluşturuyor.


BAE

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Abu Dabi Sağlık Departmanı, yapay zekay ile çalışan, teşhiş, sanal tıbbi tavsiye, reçete alma, gerektiğinde reçetenin yenilenmesi gibi sanal hizmetler sunan "sağlık platformu" uygulamasının kullanılması ile elde ettiği rakamları açıkladı.

Sağlık Departmanı, 36 binden fazla kişinin uygulamayı telefonuna indirdiğini, üç ay içerisinde uygulama üzerinden 7 bin 500’den fazla sanal danışma hizmeti sunulduğunu, toplumun tüm fertlerinin herhangi bir yerde doktora gitme gereği olmadan, tedavi planlarına göre sağlık hizmetlerine, gerekli ilaçlara ulaştığını ve platform üzerinden kullanıcıların 36 binden fazla elektronik randevu aldığını bildirdi.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanlığı, son 24 saatte,  hepsinin sağlık durumu stabil olmak üzere 189 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece toplam vaka sayısının 61 bin 352’ye yükseldiğini aynı zamanda 227 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 55 bin 90’a ulaştığını ve dördüncü günde de herhangi bir ölümün kaydedilmediğini duyurdu.

Yaklaşık 9 Milyon 400 bin nüfuslu BAE kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 16,5’i BAE  vatandaşı. BAE’nin Yüzde 83,5’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor


Kuveyt

Kuveyt Milli Eğitim Bakanlığı, Bakanlıktaki eğitim kurulunun gelecek pazar gününden itibaren canlı olarak yapılan elektronik eğitime başlamaya hazır olduğunu doğruladı.

Eğitim Bakanlığı Kalkınma ve Eğitim Faaliyetleri Müsteşar Yardımcısı Faysal el-Makasıd, okul idarelerinin takip edilen sağlık yönergelerine riayet etme, özellikle yönetimlerinde fiziksel mesafe, dezenfektan, maske sağlanması, yönetmeliklerin uygulanması, idari personelin ve eğitim kurulu üyelerinin yüzde 50'si oranında çalışacağı üçüncü aşamaya özel Kamu Hizmeti Divanı’nın düzenlenmesine verdikleri  öneme dikkat çekti.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 475 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısının 68 bin 774’e yükselirken 4 kişinin daha hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 465 olduğunu  duyurdu

Bakanlık dün erken saatlerde, 587 kişinin daha iyileştiğini böylece toplam iyileşen vaka sayısının 60 bin 326’ya ulaştığını duyurmuştu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened, yoğun bakım bölümlerinde tedavi görmekte olan vaka sayısının 131 kişi olduğunu böylece hala gerekli tedaviyi görmekte olan toplam vaka sayısının 7 bin 983 kişi olduğunu söyledi.

Yaklaşık 4 Milyon 700 bin nüfuslu Kuveyt kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece 1,5 milyonu yani yüzde 32’si Kuveyt vatandaşı. Kuveyt’in yüzde 68’ini (yaklaşık 3,5 milyon) ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı 299 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini ve 342 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 39 bin 7’ye ulaştığını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, toplam 2 bin 678 mevcut vakadan 2 bin 630’unun sağlık durumu stabilken, yoğun bakımdaki mevcut vaka sayısının 48, sağlık durumu tedavi gerektiren vaka sayısının ise 75 olduğunu açıkladı.

Yaklaşık 1 Milyon 700 bin nüfuslu Bahreyn Krallığı kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 48’i Bahreyn  vatandaşı. BAE’nin yüzde 52’sini ise 900 bin nüfus ile Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.


Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı 216 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam aktif vaka sayısının 3 bin 107’ye yükseldiğini ve 252 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 108 bin 254’e ulaştığını duyurdu.

Yaklaşık 2 Milyon 840 bin nüfuslu Katar kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 9’u Katar vatandaşı. Katar’ın 2 milyon 580 binini yani yüzde 91’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya