Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Çin’den ‘ABD’nin Tayvan’a heyet gönderme’ haberine tepki: Washington barışı tehlikeye atıyor

Çin’den ‘ABD’nin Tayvan’a heyet gönderme’ haberine tepki: Washington barışı tehlikeye atıyor

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 14:00
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin (Reuters)

ABD’nin Tayvan’a üst düzey bir heyet göndereceği yönünde çıkan haberlerin ardından Çin, Washington’u ‘barışı tehlikeye atmakla’ suçladı.

Çin, Tayvan’ı topraklarının bir parçası olarak görürken, Tayvan ile yabancı yetkililer arasında herhangi bir temasın olmasına karşı çıkıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin, ABD ve Tayvan arasındaki resmi temaslara şiddetle karşı çıkıyor” dedi.

Pekin’deki ABD Büyükelçisi’ne protesto notası verildiğini aktaran Wenbin, “Washington, Çin-ABD ilişkilerini ve aynı şekilde Tayvan Boğazı’ndaki istikrar ve barışı baltalamaktan kaçınmalıdır” dedi.

ABD medyasında bugün çıkan haberlerde üst düzey yetkililerin yer aldığı bir ABD heyetinin yakın zamanda Tayvan’ı ziyaret edeceği bildirilmişti.

Tayvan’ın başkenti Taipei’deki ABD Ticaret Ofisi’nden yapılan açıklamada, ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar’ın başkanlığında üst düzey bir heyetin yakın zamanda Tayvan’ı ziyaret edeceği belirtildi.

Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü, Azar’ın 6 yıldan beri Tayvan’ı ziyaret eden ilk kabine üyesi olmasının yanı sıra, bu ziyaretin 1979 yılından bu yana ABD’li bir kabine yetkilisi tarafından düzenlenecek ‘en yüksek düzeyli’ ziyaret olarak kayıtlara geçeceğini aktardı.


Editörün Seçimi

Multimedya