Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hindistan, Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının yıl dönümünde sokağa çıkma yasağı uyguluyor

Hindistan, Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının yıl dönümünde sokağa çıkma yasağı uyguluyor

Çarşamba, 5 Ağustos, 2020 - 12:00
Pakistan dün sınırını Keşmir olarak içeren yeni bir harita yayınladı (AFP)

Binlerce Hintli asker, Keşmir’in özel statüsünün kaldırılmasının birinci yıl dönümünde yaşanacak protestoları engellemek için dikenli tel ve metal araçlar kullanarak sokağa çıkma yasağı uyguladı. Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, geçtiğimiz yıl 5 Ağustos’ta bölge halkına, barış ve refah vaat ederek doğrudan Yeni Delhi egemenliğine dahil etti.

Yetkililer, bölgede iki günlük bir sokağa çıkma yasağı uygularken, 7 milyon Müslüman çoğunluğun yaşadığı bölgede protestoların yapılacağını gösteren istihbarat raporları alındığına dikkati çekti. AFP’nin haberine göre, yerel halk, polis araçlarının bölgedeki en önemli şehir olan Srinagar’da devriye gezdiğini ve halka evde kalmaları için hoparlörlerden duyuru yaptığını söyledi. Sokağa çıkma yasağı, sakinlerin sadece polis ve ambulanslar gibi temel hizmetlerle sınırlı olan özel bir izinle seyahat edebileceği anlamına gelir.

Himalayalar'da bulunan Keşmir bölgesi,  yeni tip koronavirüs vakalarının armasıyla ekonomik faaliyetlerin ve ulaşımın sınırlandırılması da dahil olmak hali hazırda kısıtlamalara tabi tutuluyordu. Dün sabah, Srinagar'daki ana yollara dikenli tel ve metal bariyerler yerleştirilirken, binlerce görevli şehrin etrafında ve çevresindeki köylerde devriye gezdi. Eski Srinagar kasabasında yaşayan Amriaz Ali, polisin iki gün boyunca evde kalmaları gerektiğini söyleyen uyarılar yaparak devriye gezdiğini söyledi.

Köylülerden biri AFP’ye telefonla yaptığı açıklamada, “Askerlerin sabah ekmek almak için dışarı çıktıklarında iki komşumun cep telefonunu aldığını gördüm” dedi.

Yerli halk için yeni sokağa çıkma yasağı,  Keşmir'in özel statüsünün kaldırılma kararı ile bir yıl önce haftalarca süren protesto anılarını geri getiriyor. Geçtiğimiz yıl düzenlenen gösteriler sonrası telefon ve internet gibi iletişim kanalları kesilirken, dünyanın en kritik askeri bölgelerinden biri olarak kabul edilen bölgeye on binlerce asker konuşlandırıldı. O günden bu güne yüzlerce insan ev hapsinde.

Keşmir 1947 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanmasıyla Hindistan ve Pakistan arasında tartışmaların odağında kaldı.


Editörün Seçimi

Multimedya